Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България не се нуждае от нови ваксини срещу Covid-19

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Няма необходимост от нови доставки на ваксини срещу Covid-19, тъй като нуждите на България са напълно задоволени, а складовите възможности – изчерпани. По време на неформален работен обяд на здравните министри на държавите членки на ЕС, в рамките на редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, част "Здравеопазване", в Брюксел, министър д-р Асен Меджидиев е посочил, че има само две разумни решения: прекратяване на договора с Pfizer Inc./BioNTech Manufacturing GmbH или драстично намаляване на количествата на база реални потребности, без финансови обезщетения за сметка на държавите, съобщи пресцентърът на здравното министерство. Министър Меджидиев е подчертал, че липсва основание за продължаване на настоящия общ подход и занапред доставките на лекарствени продукти следва да се организират самостоятелно от всяка държава членка. По думите на Меджидиев, приоритет за държавата ни е гарантирането на регулаторна рамка, работеща в интерес на пациентите.

По време на дебата за Глобалната здравна стратегия на Европейския съюз България е настояла изпълнението ѝ да бъде гарантирано с общоевропейски ресурс, без да се стига до тежести за финансовата стабилност или въздействия върху правото на  държавите членки самостоятелно да определят здравните си политики, в т.ч. и да организират самостоятелно предоставянето на здравни услуги и медицински грижи. В рамките на заседанието България, Полша, Литва и Унгария са представили обща декларация, че държавите им не могат да приемат нови доставки от Pfizer/BioNTech, а настоящото предложено изменение е неприемливо и е нужно да се предоговори.

Снимка в текст: mh.government.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Търговище е домакин на състезание по ориентиране Купа "Великден"

Търговище е домакин на поредното издание на състезанието по ориентиране за Купа "Великден". За дните от 18 до 21 април в града се събраха около 500 състезатели от България, Швейцария, Румъния, Молдова и Украйна. Надпреварите са на средна и дълга..

публикувано на 18.04.25 в 10:58

През Дунав мост се преминава в една лента, трафикът към Турция е нормален

От "Гранична полиция" напомнят, че се извършва основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе на границата ни с Румъния , поради което е въведена временна организация на движението. Трафикът се осъществява в една лента с пропускателен..

публикувано на 18.04.25 в 10:26
Отец Стефан (вляво) и отец Валтер Горра

Католически и православен свещеник: Когато празнуваме заедно Възкресение, е по-радостно

През 2025 г. католическата и православната църква отбелязват Великден на 20 април. Когато празнуваме заедно Възкресение Христово, е по-радостно. Това казаха пред БТА в Русе отец Стефан от православната църква "Свети Николай" и енорийският свещеник..

публикувано на 18.04.25 в 09:34