Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министерството на финансите предложи данъчни промени

Снимка: БГНЕС

След като Министерският съвет одобри проект на Закон за държавния бюджет за 2023 г. с дефицит от 3% Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проект за промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

В проекта се предлагат данъчни изменения, чрез които да се създадат допълнителни източници на приходи в държавния бюджет, да се подобри събираемостта на приходите така, че да се постигне заложеният дефицит.

Сред промените е премахване на част от данъчните и акцизни отстъпки, въведени покрай здравната и икономическа кризи от последните три години като недоказали ефективността си по отношение подпомагането на потребителите и пазара. Предлага се и заплащането на солидарна вноска за свръхпечалбите, генерирани в периода от 1 юли 2023 г. до 31 декември 2023 г.

За периода 2020-2022 г. държавата е предоставила 11,2 млрд. лева под формата на помощи, компенсации и намалени данъчни ставки - от тях помощи и компенсации на бизнеса, свързани с пандемията Covid-19, енергийната криза и военните действия в Украйна общо в размер на 10,3 млрд. лв., и 908,7 млн. лв. загуба за бюджета вследствие на намалени ДДС ставки, освобождавания от облагане с акциз, посочват от финансовото ведомство. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 27 ноември 2025 г.

В "България днес" на 27 ноември слушайте: 01:36 – След напрежение в „триъгълника на властта“ замразиха Бюджет 2026 19:51 – Шареният живот в Ново село на завърналото се у нас сем. Овчарови  34:00 – Художникът Ивайло Каменов и..

публикувано на 27.11.25 в 19:00

Благомир Коцев на свобода срещу парична гаранция от 200 хил. лв.

Окръжният съд във Варна пусна на свобода кметът на града Благомир Коцев срещу парична гаранция от 200 хил. лв. (102 258 евро). Преди съдът да се произнесе, пред сградата се събраха негови привърженици и симпатизанти на “Продължаваме промяната”,..

публикувано на 27.11.25 в 18:22

След напрежение в "триъгълника на властта" замразиха Бюджет 2026

Минути преди в Народното събрание да започне второто – финално, четене на държавния бюджет за 2026 г., лидерът на най-голямата парламентарна сила ГЕРБ-СДС, Бойко Борисов, спря процедурата, връщайки проектозакона за преработка с думите: "докато не се..

публикувано на 27.11.25 в 14:25