Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Застъпващи се международни срещи ще обсъждат войната в Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Министрите на външните работи и на отбраната на ЕС ще заседават в Брюксел. Главна тема на дебатите ще бъде подкрепата за Украйна. Срещата е подготвителна за заседанието на европейските лидери на 23 и 24 март. В началото украинският външен министър Дмитро Кулеба ще информира онлайн за ситуацията на място, както и за належащите нужди на Киев. Според "Радио Свобода" външните министри от ЕС ще подпишат план за осигуряване на Украйна с боеприпаси през следващите 12 месеца.

Министрите на правосъдието на повече от 40 държави ще се срещнат на 20 март в Лондон, съобщава AFP. Те ще обсъдят засилването на подкрепата за Международния наказателен съд, след като магистратите в Хага издадоха заповед за арест на руския президент Владимир Путин.

Самият Путин ще търси повече от всякога проява на солидарност от китайския си колега Си Дзинпин, който идва на посещение в Москва. Си ще е първият световен лидер, който ще стисне ръката на Путин, след като на 17 март Международният наказателен съд издаде заповед за неговия арест заради военни престъпления в Украйна, пише в-к "The Telegraph".

Говорителят на Белия дом Джон Кърби каза пред Fox News, че всеки призив на Путин и Си за прекратяване на огъня сега е неприемлив, защото просто ще "ратифицира досегашните завоевания на Русия". Михайло Подоляк, съветник на украинския президент разкритикува предложения от Китай план за мирно уреждане на руско-украинския конфликт. Той изтъкна липсата на подробности и детайли в плана, съчетана с противоречивия характер на неговите клаузи, предава УНИАН.

Великобритания е готова да помогне на Полша да запълни празнините във военновъздушната си отбрана, след предоставянето на полските МиГ-29 за Украйна, но засега Варшава не е отправила такова искане, заяви британският министър на отбраната Джеймс Хийпи, цитиран от REUTERS.

Ако Украйна изгуби войната с Русия, Полша ще се принуди да влезе в конфликта, заяви полският посланик във Франция Ян Емерик Рощишевски, пред телевизия LCI. По думите му Варшава няма да има избор, пише УНИАН.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Най-добрите ни гимнастици ще се състезават на Световната купа във Варна

България ще бъде представена на започващата днес Световна купа по спортна гимнастика във Варна с 14 състезатели. Европейската вицешампионка на прескок Валентина Георгиева, която ще участва на коронния си уред пред родна публика, ще води женския..

публикувано на 08.05.25 в 07:05

Има жълт код за опасни валежи в 13 области на Северна и Източна България

В четвъртък  сутринта валежите ще спрат над цялата страна. Минималните температури ще са от 8 до 13°. В София ще е около 9°. През деня още преди обяд отново ще завали. В Северна България ще вали на повече места и по-интензивно с гръмотевици. Ще има..

публикувано на 07.05.25 в 19:00
Людмил Фотев

Бирата е изкуство, а не продукт за масова консумация

"Азбука на бирата" е първото заглавие, което измислих преди 15 години, когато започнах да събирам своите бирени истории – пише в предговора на новата си книга журналистът от БНР, ценител, изключителен познавач на една от най-древните напитки в света,..

публикувано на 07.05.25 в 11:50