Батальон базиран в Болград и съставен предимно от украински българи се сражава за Украйна срещу Русия, каза пред БНР украинската българка Татяна Станева - сценарист, режисьор и продуцент на филма "Място на силата". Лентата проследява съдбата и живота на бесарабските българи и беше показана в българското посолство в Брюксел. Авторката отхвърли пропагандното твърдение разпространявано в България, че украинските българи са разделени по отношение на руската агресия.
"Снимах по цяла Бесарабия, познавам много хора. Сред моите приятели нямам нито един русофил. Не знам откъде ги вадят, откъде ги взимат. Сигурно има такива. Но няма по-голямо доказателство от загиналите герои – българи, които умират за свободна Украйна. На 24 март ще имаме благотворителен търг, на който събираме средства за 88-ия батальон, който е базиран в Болград и който се състои предимно от българи", каза Станева.

Представители на посолството на България в Украйна, преподаватели и студенти по българска филология в Киевския национален университет "Тарас Шевченко" отбелязаха заедно Деня на народните будители в Центъра по българистика на Киевския национален..
Легендарната рок група "Сигнал" излиза на лондонска сцена на 1 ноември. Сънародниците ни в британската столица ги очаква незабравима вечер с култовите хитове на любимците на българската публика. Концертът в The Alie Bar (на адрес: 133 Houndsditch, London..
Финландско-българската асоциация ще организира представяне на изложбата "Нутипуки срещу кукери" (Nuuttipukki vs Kukeri) в град Пори на 17 ноември 2025 г. Това съобщават от Посолството на България във Финландия чрез публикация на официалната си Фейсбук..
В три държави, в три европейски града – Лион, Мюнхен и Копенхаген – на 22 ноември се представя проектът на Асоциацията на българските фолклорни състави в..
От 15 години Стела Недкова живее в Брюксел. След като завършила образованието си в България, решила да изпита себе си в една друга реалност, за да..