Батальон базиран в Болград и съставен предимно от украински българи се сражава за Украйна срещу Русия, каза пред БНР украинската българка Татяна Станева - сценарист, режисьор и продуцент на филма "Място на силата". Лентата проследява съдбата и живота на бесарабските българи и беше показана в българското посолство в Брюксел. Авторката отхвърли пропагандното твърдение разпространявано в България, че украинските българи са разделени по отношение на руската агресия.
"Снимах по цяла Бесарабия, познавам много хора. Сред моите приятели нямам нито един русофил. Не знам откъде ги вадят, откъде ги взимат. Сигурно има такива. Но няма по-голямо доказателство от загиналите герои – българи, които умират за свободна Украйна. На 24 март ще имаме благотворителен търг, на който събираме средства за 88-ия батальон, който е базиран в Болград и който се състои предимно от българи", каза Станева.

таОбщо 532-ма кандидати са одобрени за финансиране по първия компонент от програмата "Избирам България". Тя се финансира по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" и по нея се отпускат средства на завръщащи се в родината българи за..
Една от важните теми в законопроекта за промяна на Закона за предучилищното и училищно образование е езиковата интеграция , обяви просветният министър Красимир Вълчев при посещение в с. Търнава, община Бяла Слатина. По думите му, езиковата интеграция ще..
Народната певица Кинче Вълчева ще бъде лектор на четвъртата творческа среща семинар на ръководителите на български фолклорни формации от чужбина, която ще се състои между 7 и 9 ноември 2025 г. в София. Това съобщават организаторите от..
Празникът на християнското семейство всяка година е повод за среща на сънародниците ни в Хамбург. 2025-а не прави изключение и поканата отдавна обикаля..
Българското посолство в Токио беше домакин на финалния кръг на дванайсетото издание на конкурса за рецепти с розова вода Rose Water Recipe..