Северна Македония е заличила от Централния регистър българския клуб "Иван Михайлов" в Битоля. Мярката е по решение на Министерството на правосъдието в Скопие от 17 март. То се основава на промяната в Закона за сдруженията и фондациите, гласувана единодушно от македонския парламент. Създадената Комисия за използване на личните имена в Северна Македония даде също отрицателно становище за името на клуба и поиска да бъде преименуван.
Председателят на сдружение "Иван Михайлов" в Битоля Люпчо Георгиевски реагира във Facebook, че македонските българи в Северна Македония ще търсят правата си в Страсбург.
Българският клуб е създаден от македонските българи в Битоля преди 3 години. На официалното откриване през април 2022 г. присъстваха тогавашният премиер Кирил Петков, вицепрезидентът Илияна Йотова и тогавашният външен министър Теодора Генчовска. Месец след това клубът беше подпален, като виновникът получи условна присъда. На 19 януари 2023 г. в Охрид жестоко бе пребит секретарят на местното българско сдружение Християн Пендиков.
"Правителството реши, че заради предстоящото въвеждане на еврото 31 декември 2025 г. и 2 януари 2026 г. са обявени за неработни дни. Това се налага заради нуждата от технологични промени, които трябва да бъдат направени в рамките на финансовия и..
Великотърновското Ново село е разположено на пътя между старопрестолната столица и град Севлиево. В землището му са откривани вкаменелости от миди, корали и охлюви, и според специалисти преди 130 млн. години до района е достигало т.нар. Долно кредно..
Вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов е разпоредил на ръководството на държавния авиационен оператор да продаде правителствения самолет "Фалкон" на търг с явно наддаване. Решението е взето след анализ на разходите за поддръжка и..
В събота минималните температури ще са от 9 до 14°, в София ще е около 9°. Сутринта ще има мъгла и влошена видимост над котловините и полетата в Западна..
В "България днес" на 21 ноември слушайте: 05:40 Актуално за България и сънародниците по света 15:25 Църковен Календар – честваме..
Доказаната във вековете толерантност на българския народ е гаранция срещу ксенофобията и антисемитизма, които нямат корени в нашето общество. Това заяви..