Село Садина се намира в Североизточния дял на България в района на Разград. Тук живее малка общност от достойни представители на етноса капанци, за които се предполага, че са преки потомци на някогашните прабългари. И до ден днешен капанците възприемат себе си като най-старото и чисто население по нашите земи. Затова местните ревностно пазят своите традиции, свързани с бита, празниците, кухнята, хората и красивите носии.
В миналото Садина наброявало над 4 хиляди жители. Днес тук живеят 760 души. Основният им поминък е земеделието. В селото се отглежда прочутият с качествата си „садински чесън“. Хората в Садина отглеждат също ягоди, малини, занимават се и с пчеларство. Но през последните години все повече се разчита и на нов поминък - селския и културния туризъм. Гости от страната и чужбина са очаровани от традициите и начина на живот в селото.
„В Садина най-популярен и за всички и за околните градове се утвърди Тодоров ден, на който почитаме конската опашка и капанския събор „Здрав корен, жив дух“, който провеждаме през година. С етнографския капански комплекс, който е към кметството, се опитваме да привличаме доста туристи, да показваме капанския бит и култура, кухнята на капанци“- разказва кметицата Хриска Тодорова в интервю на Деница Колева от БНР-Шумен.
В наши дни Садина е интернационално село. Тук често звучи чуждестранна реч. В селото има чужди заселници - щастливи собственици на къщи и земи. Те от години живеят спокойно, в пълна хармония с местната общност. Идват и туристи, за да се откъснат от хаоса на градския живот, привлечени от шарения свят на капанци:
„Преди десетина години започна изкупуването на жилища в Садина. Едно семейство се установи трайно при нас със собствен бизнес, – казва Хриска Тодорова. – Те са белгийци, направиха си ресторант. А капанци с готовност подават ръка на заселилите се чужденци. През 2020 г. това семейство сключи брак в Садина. Сега очакваме ново семейство от Белгия, желаещо да сключи брак при нас. Повечето чужденци, които са закупили жилища тук, ги ползват за туризъм.“
С пристигането на чужденците, селото се оживило. Белгийското семейство, което първо се заселило тук преди години, отворило ресторант, но не за капанска, а за белгийска кухня. Така, представителите на двата етноса съжителстват в хармония, обогатявайки се взаимно. „Освен това те правят реклама на Садина и с ресторанта, и с техния начин на живот, като привличат доста белгийци, които си закупуват къщи при нас“- казва Хриска Тодорова и добавя:
„Те приемат нашите традиции, много им харесват капанските обичаи, нашата носия. Ние винаги ги посрещаме с капанската китка, която е против уроки и е част от капанското облекло.“
Освен чуждестранна реч, в Садина все по-често звучи и … детски смях – млади семейства от съседните градове се преместват тук, заедно с децата, в търсене на спокойствие в хармония с природата и здравословния начин на живот:
„Започна да ме радва фактът, че българи от съседни градове от Русе, Разград, Попово, започнаха да търсят жилище в Садина. Освен природата, им харесва гостоприемството и културата на капанци. А младежите в Садина започнаха активно да се грижат за мястото, където живеят -да благоустрояват детски, спортни площадки и т.н.“, каза в заключение кметицата Хриска Тодорова.
Вижте още за чуждите заселници у нас:
Текст: Венета Николова /по интервю на Деница Колева от БНР – Шумен/
Снимки: БГНЕС, Facebook /Чесън от село Садина, Кметсво Садина, Facebook /Хриска Тодорова, Facebook /При Баба ресторант
Президентът Румен Радев удостои с орден "Мадарски конник" първа степен посланика на Франция Жоел Мейер. Отличието му беше връчено на церемония в Гербовата зала в сградата на президентската институция. "Искам специално да благодаря на..
Обявени са обществените поръчки за последните 2,4 км на жп линията от Гюешево до Северна Македония и за участъка София – Радомир. Стойността на търговете е над 279 млн. евро, а срокът за приключване - до 2029 г., съобщи Министерството на транспорта...
"Над 95% от пожарите в страната се дължат на небрежност или умисъл", каза премиерът Росен Желязков след като провери на място мерките, предприети от оперативния щаб за справяне с бедствието в района на Струмяни. България гори! Помощ има, но..
Тъжно е това наше българско лято... Жега с температури от над 40 градуса в продължение на дни. А горещините, заедно с безхаберието и човешкото..
Международното триенале на сценичния плакат гостува на галерия "Средец" на Министерството на културата на 29 юли, вторник, с блиц изложба "Ре-акция:..
В "България днес" на 28 Юли слушайте: 01:47 – Актуално от България и сънародниците по света 10:21 – България гори! 24:48 –..