Паметна плоча на журналиста Джеймс Баучер* беше открита в родния му град Бръф, окръг Лимерик, Ирландия. Монументът е поставен по инициатива на българското посолство в Дъблин. Черната гранитна плоча с портрета на Баучер е разположена на фасадата на пощата на централната улица в Бръф. Двуезичният надпис пояснява делото на журналиста.
Церемонията по откриването протече с изказвания на посланика на България в Ирландия Гергана Караджова, на Джефри Кийтинг, първият посланик на Ирландия в България и на Пат Хайнс, председател на дружеството за историческо наследство в Бръф.
Посланик Караджова посочи, че новият мемориал за Баучер в Ирландия е още един символ на отличните българо-ирландски отношения. Тя открои приноса за развитието на проекта на авторите на монографии за Баучер - Петко Мангачев и Мартин О’Браян и очерта житейския му път, свързан с България, заслугите и мястото му в колективната памет на българите като истински приятел на нашата страна и народ, спечелил оценката и признанието на българите със своите кореспонденции и позиции по националния въпрос в ключов исторически момент.
Събитието беше празнично за всички в Бръф и уважено от заместник-кмета на Лимерик, общински съветници на Лимерик и градските съветници на Бръф, ученици от началните и средни училища в града. Присъстваха бившите посланици на Ирландия в България Джефри Кийтинг и Майкъл Форбс. Българската общност в Ирландия беше представена от ръководителите на българските неделни училища в Дъблин и Шанън и преподаватели по български език и култура в Тринити колидж, Дъблин.
Изложба, реализирана от Държавна агенция "Архиви" в партньорство с Научния архив на БАН и БТА, представя исторически моменти от 120-годишната история на българо-американските дипломатически отношения. Експозицията е под надслов "Да откриеш..
На 22 юли Православната църква почита паметта на първата вестителка на Възкресението на Исус – Мария Магдалина (Магдалена). На нея се приписва първият възглас "Христос воскресе!". Името на светицата се извежда от "Магдала" на иврит. Magdala..
Истински фестивал за съживяване на древността се провежда на мястото на античния амфитеатър в близост до Музея на мозайките в гр. Девня. Наречен е "Марцианопол – животът в древния град" и цели да пресъздаде всички аспекти от живота в един от 20-те..