Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Китай решава дали ще подкрепи мира или войната в Украйна

Йенс Столтенберг
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако Китай осигури смъртоносни оръжия за Русия, това ще бъде историческа грешка с дълбоки последствия. Около това послание се обединиха външните министри на НАТО, заяви генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг след двудневното заседание на министрите от пакта. Столтенберг отново повтори, че на този етап няма доказателства за доставки на смъртоносни оръжия на Русия от Китай, но допълни, че НАТО наблюдава действията на страната много внимателно.

Преди срещата с китайския президент Си Цзинпин френският президент Емануел Макрон заяви пред медиите във френското посолство в Пекин, че всяка страна, оказваща помощ на Русия във войната срещу Украйна, става съучастник в агресията и нарушител на международното право, а това не е в интерес на Китай. "Продължителната война също не е в интерес на Китай", добави Макрон, съобщи AFP.

Междувременно посланикът на Китай в ЕС Фу Цун омаловажи като "риторическа фигура" съвместното изявление от 21 март на лидерите на Русия и Китай в Москва Владимир Путин и Си Цзинпин, за "безграничната дружба". Дипломатът поясни, че Китай не поддържа войната на Русия срещу Украйна и не предоставя оръжия на руската страна, се подчертава в анализ на Института за изследване на войната - ISW.

"Това, което усилва отбранителния потенциал на Украйна, подсилва и Полша", пише в Туитър страницата на кабинета на полския премиер. По време на посещението на украинския президент Володимир Зеленски във Варшава той подписа споразумение с полския премиер Матеуш Моравецки за доставки на полски бронирани машини Rosomak, самоходни миномети Rak, противозенитни ракети Piorun и изтребители МиГ. Обсъдено е и създаването на общи заводи за военна техника и боеприпаси.

В началото на визитата на Зеленски полският земеделски министър Хенрик Ковалчик подаде оставка заради гневните фермери в страната срещу вноса на зърно от Украйна. Ковалчик обяви, че подава оставка заради решението на Еврокомисията да удължи безмитния внос в ЕС на зърно от Украйна до юни 2024 г., предава REUTERS

Зам.-ръководителят на офиса на украинския президент Андрей Сибиг заяви пред в-к "Financial Times", че Киев ще е готов да поведе преговори за бъдещето на окупирания Крим, когато украинската армия проведе успешно контранастъпление в Херсонска област и достигне административните граници на полуострова, каквато беше позицията на разделение преди началото на войната.

Снимки: ЕПА/БГНЕС, БТА
По публикацията работи: Анна Фуцкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фестивалът "Зелена вълна – 21 век" в Кърджали предлага обучение в бедствени ситуации

Европейският екологичен фестивал "Зелена вълна – 21 век" се завръща в Кърджали с практически обучения, прожекции и дискусии, информира БНР Кърджали. Целта на събитието на 9 и 10 октомври е да повиши готовността на хората да реагират при реални..

публикувано на 09.10.25 в 07:55

Форум в София ще обсъди сигурния преход към еврозоната

"Обезпечаване на сигурността на прехода към еврозоната" – така е озаглавен форумът, посветен на мерките за сигурност при въвеждането на еврото, който ще се проведе днес в София. Той е организиран от Асоциацията на индустриалния капитал в България..

публикувано на 09.10.25 в 07:35

Разкъсване на облачността и постепенно спиране на валежите в четвъртък

В четвъртък , 9 октомври, над източната половина от страната облачността ще остане значителна. В сутрешните часове на много места все още ще има валежи от дъжд, които през деня ще отслабват и спират. В западната половина вероятността за валежи..

публикувано на 08.10.25 в 18:40