Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Македонските българи искат да участват в промените на конституцията

Снимка: БГНЕС

Отворено писмо до президента на Северна Македония изпратиха от Сдружение Културен център „Иван Михайлов” в Битоля. Членовете на заличеното от властите сдружение настояват да участват в изработването на предложението за промяна в македонската конституция, чрез което българите ще бъдат включени в основния закон, по ангажимента поет в преговорите с ЕС. 

„Нищо не може да отмени факта, че в Северна Македония има български въпрос, който може да бъде решен само с инструментите на демокрацията и на върховенството на закона. … Сигурни сме, че разбирате, че не може да обсъждате нашия статут зад гърба ни и да твърдите, че търсите решение“, се казва в писмото, съобщава БТА.

Македонските българи призовават Пендаровски „да не се заиграва с термина "малцинство", защото не се смятат за малцинство“; да не агитира в ЕС, че македонските българи са фашисти и да помоли службите за сигурност да не харчат напразно парите на данъкоплатците за създаване на фалшиви български сдружения, както и да не разчита на „корумпиране на отделни обществени лица в София”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 31 март 2025 г.

В 90-ия ден от годината говорим за трансформацията на родната индустрията и как евтината работна ръка вече не е фактор за привличане на чужди инвестиции в България. За българските граждани, които изповядват исляма в..

публикувано на 31.03.25 в 19:00

Не на шега – мрачно и дъждовно време на 1 април

Във вторник , 01 април, ще преобладава облачно време, на места в равнините ще има и мъгла. С временни прекъсвания на много места ще продължи да вали дъжд – най-слабо по поречието на Дунава и в Североизточна България. Минималните температури ще..

публикувано на 31.03.25 в 18:10

40% от българите биха дарили органите си след смъртта си

Донорството на органи се одобрява от 62% от българите, 18% не го одобряват, а 20% не могат да преценят. Това показват оповестени днес данни от национално представително проучване на агенция "Тренд" за Изпълнителна агенция "Медицински надзор" сред..

публикувано на 31.03.25 в 17:15