Книгата на Намик Докле “Там, където слънцето изгрява два пъти” беше представена в Българската академия на науките - БАН. Събитието е по инициатива на Института за български език в БАН, Културен кръг “Балканско семейство”, Българско сдружение на родовете от Македония и Дружество “Огнище”. Текстове от книгата бяха представени от артиста от Народния театър “Иван Вазов” и племеник на Намик Докле - Леарт Докле.
Намик Докле е албански общественик и политик от български произход. Роден е на 11 март 1946 в Дуръс. Произходът му е свързан със с. Борйе в Кукъска Гора. Романът му описва живота в Гора и на гораните. Те са жертви на историята, твърди авторът. Поделени са между 3 държави. От 30 села - 9 са в Албания, 18 са били в Югославия. Сега те са в Косово, и 2 са в Северна Македония.
"Границата пресече семействата, ливадите, планините. 40 години гораните от Албания не могат да минат границата и да отидат при роднините си в съседните села, които са в другата държава. Границата беше нещо ужасно, нещо страшно", пише Докле. Този роман е биография на Гора, не е автобиография на Намик, посочва авторът.
Вижте още:
Кохезионните фондове на ЕС не само икономически сближават регионите, обществата и съседите, изтъкна българският посланик в Сърбия Петко Дойков пред трансгранична конференция по проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се..
Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи от историческите общности – всичко това Илия Луков вплита в амалгама, побираща съзнателния му живот...
Учениците от българския теоретичен лицей "Васил Левски" в Кишинев, Молдова, зае първо място в конкурса на града за коледен обред "Să trăiți, să-nfloriți" ("Да живеем и процъфтяваме"), който се проведе в лицея "Наталия Георгиу". Лицеят "Васил Левски"..