Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Словакия и Унгария са унищожили украинско зърно заради ГМО и пестициди

Снимка: БГНЕС

Необходими са конкретни мерки от ЕК. Само финансиране не решава проблемите на земеделските производители покрай войната в Украйна и безмитния внос на селскостопанска продукция от Украйна. До това заключение стигнаха на онлайн среща днес министрите на земеделието на България, Полша, Румъния, Унгария, Чехия и Словакия. Дисбалансът в шестте държави се усеща още повече и поради факта, че в новите държави членки на ЕС субсидиите са по-малки, каза министърът на земеделието Явор Гечев, който представляваше България на срещата. На прага на новата жътва складовете на земеделците са пълни с миналогодишна продукция. На срещата е посочено също, че в Словакия са задържани 1500 тона пшеница с доказано съдържание на забранени от ЕС пестициди. По-рано този месец Унгария е засекла и унищожила над 29 тона царевица с токсини и ГМО, посочват от министерството.

По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Жълт код за силен вятър има в цялата страна без областите Кюстендил и Перник

Във вторник  минималните температури ще са от 3 до 8°, в София – 4°. През деня преди обяд облачността ще е значителна и на места от северозапад на югоизток ще превали дъжд. На повече места и по-големи количества ще са валежите в Югозападна България, а..

публикувано на 27.10.25 в 19:15

България с четири медала на олимпиадата по астрономия и астрофизика в Румъния

С четири медала се завръща българският отбор от Младежката международна олимпиада по астрономия и астрофизика в румънския град Пятра Нямц, съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката. В състезанието участваха 108 ученици от..

публикувано на 27.10.25 в 16:59
Египетски лешояд

Започва възстановяване на популациите на редки птици в три природни парка

Популациите на кръстатия орел и на черния, белоглавия и египетския лешояд в природните паркове “Врачански Балкан”, “Сините камъни” и “Българка” ще бъдат подпомогнати чрез проекти по програмата “Околна среда” 2021–2027 гг., съобщиха от Министерството на..

публикувано на 27.10.25 в 15:58