Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Публична лекция на български учен в Колумбийския университет

Проф. Александър Кьосев ще говори в Ню Йорк на 25 април

Александър Кьосев
Снимка: БГНЕС

Колумбийският университет в Ню Йорк ще бъде домакин на поредно събитие с българско участие. Институтът "Хариман" организира публична лекция на проф. Александър Кьосев на тема "Възможно бъдеще: поглед назад". Събитието е насрочено за 25 април т.г., от 12:00 до 13:30 ч. и ще се проведе в Залата за семинари "Маршал Шулман" на International Affairs Building (420 West 118th Street MC 3345 New York, NY 10027).

Модератор ще бъде друг български учен – проф. Валентина Измирлиева, директор на Института "Хариман" и професор по славянски езици и литератури в Колумбийския университет.


Проф. Кьосев е Директор на Културния център на СУ "Св. Климент Охридски" и председател на борда в Академична лига за Югоизточна Европа (Southeast European Academic League), а на лекцията си в Колумбийския университет ще засегне теми като "демиургичното авангардно изкуство", появило се след Първата световна война. В анотацията за предстоящата лекция се казва, че, използвайки примери от съветския авангард от 20-те години на миналия век, ще бъдат разгледани "както визионерските, така и самоизследващите, рефлексивни аспекти на утопизма". Ще бъде пресъздаден контекстът на времето и ще бъдат описани някои от най-странните проекти на съветското изкуство от онова време, за да бъде направен паралел и с често засяганата днес тема за липсата на алтернативи и за кризите на въображението.  

Подробности за събитието можете да намерите в сайта на института ТУК

Професор Александър Кьосев ще говори и в Генералното консулство на България в Ню Йорк на 4 май от 18.00 часа на тема "Родолюбие и популизъм".

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Три събития, свързани с България, в словашката столица

В Братислава ще се състоят няколко интересни събития, свързани с България и българската култура, насрочени за 11 октомври. "Надяваме се информацията да бъде полезна за всички, които биха искали да се потопят в българската култура и изкуство през..

публикувано на 08.10.25 в 17:23

В Токио ще бродират български шевици

Посолството на България в Япония покани сънародниците ни, живеещи в Токио и околностите, да участват в творческа работилница за бродиране на български шевици на 19 октомври 2025 г.  “Имаме удоволствието да ви поканим на уъркшоп по бродерия,..

публикувано на 08.10.25 в 08:10

Възможностите за образование у нас бяха представени в Претория

Възможностите за образование в България бяха представени на Деня на международните студенти в Университета на Претория, съобщи Българското посолство в Южна Африка на фейсбук страницата си. В събитието участваха студенти от над 30 националности,..

публикувано на 07.10.25 в 20:14