Колумбийският университет в Ню Йорк ще бъде домакин на поредно събитие с българско участие. Институтът "Хариман" организира публична лекция на проф. Александър Кьосев на тема "Възможно бъдеще: поглед назад". Събитието е насрочено за 25 април т.г., от 12:00 до 13:30 ч. и ще се проведе в Залата за семинари "Маршал Шулман" на International Affairs Building (420 West 118th Street MC 3345 New York, NY 10027).
Модератор ще бъде друг български учен – проф. Валентина Измирлиева, директор на Института "Хариман" и професор по славянски езици и литератури в Колумбийския университет.
Проф. Кьосев е Директор на Културния център на СУ "Св. Климент Охридски" и председател на борда в Академична лига за Югоизточна Европа (Southeast European Academic League), а на лекцията си в Колумбийския университет ще засегне теми като "демиургичното авангардно изкуство", появило се след Първата световна война. В анотацията за предстоящата лекция се казва, че, използвайки примери от съветския авангард от 20-те години на миналия век, ще бъдат разгледани "както визионерските, така и самоизследващите, рефлексивни аспекти на утопизма". Ще бъде пресъздаден контекстът на времето и ще бъдат описани някои от най-странните проекти на съветското изкуство от онова време, за да бъде направен паралел и с често засяганата днес тема за липсата на алтернативи и за кризите на въображението.
Подробности за събитието можете да намерите в сайта на института ТУК.
Професор Александър Кьосев ще говори и в Генералното консулство на България в Ню Йорк на 4 май от 18.00 часа на тема "Родолюбие и популизъм".
Българското училище в Сао Пауло, на 16 ноември, разкрива “Коледни работилнички” , в които възпитаниците му ще изработват празнична украса, сурвачки и коледни картички. Това ще става на поредица от творчески срещи, посветени на наближаващото Рождество..
Изложба “Светът на траките” ще бъде открита на 20 ноември т.г. в галерия “България” в Рим. В своеобразно пътуване сред изкуството, красотата и мистериите тя ще ни отведе до корените на древна цивилизация, просъществувала по нашите зами. Експозицията..
През 2023 г. в Албания се проведе първото преброяване на населението след официалното признаване на българското национално малцинство през 2017 г. и като българи се заявиха 7057 души. "Преди две седмици Албанският институт по статистика публикува..