Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг изрази увереност, че Украйна е готова да започне успешно контранастъпление срещу руските войски. “Убеден съм, че тя ще бъде в състояние да освободи още повече земя”, заяви ръководителят на Алианса по време на срещата на формата “Рамщайн” в Германия, цитиран от АФП. Той каза още, че на Украйна вече са доставени няколко батареи за противовъздушна отбрана Patriot. Страната многократно настояваше за високотехнологичната система, с която да се защити от руските удари, а в края на март Пентагонът съобщи, че 65 украински военнослужещи са завършили обучение на техниката в САЩ и са се завърнали в Европа.
Украйна сформира нови военни подразделения, които да се появят на фронта, обяви президентът Володимир Зеленски, предаде ДПА. По думите му, фокусът изцяло е насочен върху осигуряването на всички средства за деокупацията на страната и връщането на земите и на хората от руски плен. Междувременно Русия продължава с атаките си срещу части от ключовия град Бахмут и бомбардира с дронове Киев и областите Полтава и Виница. Според украинското командване през тази нощ противовъздушната отбрана е свалила четири от петте дрона камикадзе “Шахид” при нападения в югоизточната част на страната и е отблъснала 53 атаки в районите на Бахмут, Авдеевка и Маринка.
Ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел декларира, че Европейският съюз ще направи всичко по силите си, за да достави бързо на Украйна артилерийски снаряди, съобщи ДПА. Той разговаря с Дмитро Кулеба, след като украинският външен министър изрази неудовлетвореност от факта, че Евросъюзът се бави с изпращането на обещаните боеприпаси. “Неспособността на ЕС да изпълни собственото си решение за съвместно снабдяване на Украйна с боеприпаси е неудовлетворително и ще коства живота на още украинци”, написа Кулеба в “Туитър”. Преди месец Европейският съюз реши да снабди страната с над 1 млн. нови артилерийски снаряди, но все още не може да постигне съгласие между страните членки за условията, при които те да бъдат закупени.
Делът на чуждестранните студенти в България за последното десетилетие е нараснал над два пъти. През 2013 г. те са били близо 4% до 9 на сто от действащите студенти през 2025 г. Това сочи годишният Рейтинг на висшите училища в страната. За поредна година..
Над 3 хил. антики за над 100 млн. евро са иззети при международна акция. Операцията е координирана от София, съобщи гръцката полиция. Една от най-големите мрежи за контрабанда на антики е разбита с подкрепата на Европол и Евроджъст. Арестувани са 35 души...
Косово отива на предсрочни избори след 9-месечни опити да се състави кабинет Косовският президент Вьоса Османи разпусна парламента, съобщи вестник Koha Ditore. До това се стигна след като проектокабинетът, предложен от Глаук Конюфца, не..
В сряда минималните температури ще са от 3 до 8°, в районите с вятър – до 10-12°, в София ще е около 4°. В западните части от Дунавската равнина и..
Сътрудничеството между български и китайски учени беше обсъдено днес в София на форум от представители на Българската академия на науките, правителството,..
Във вторник минималните температури ще са от 0 до 5°, по-високи по Черноморието – между 8 и 11°, в София ще е около 2°. През деня над Югозападна и..