Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското семейство възприема като проблем само физическото насилие

Снимка: Фондация „АМЕ“

Налице е тенденция за засилване на домашното насилие след епидемията от коронавирус, показва проучване, свързано с темата за домашното насилие, основано на пола. Един от основните изводи в него е че българското семейство възприема като проблем само физическото насилие, а останалите му форми се подценяват.

“Има разлика в представата за това явление в малките населени места и в големите градове”, казва проф. Красимира Петрова от Великотърновския университет. В по-малките селища все още битува правилото, че нищо, което се е случило в семейството, не трябва да излиза навън. “Там все още съществуват стигмата и срамът, което оказва трайно въздействие върху децата”, коментира доц. Иван Стоянов от ВТУ.

Авторите на изследването смятат, че изход от ситуацията с домашното насилие са промени в образователната и социалната политика, в законодателството, както и в политическото говорене.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 2 април 2025 г.

В Международния ден на детската книга ви срещаме с една българка, която твори за най-малките читатели в Южна Африка. Лесно ли е да се намери ключ към детското сърце –  разкрива Матина Генкова-Мпофу. Това не е единственият въпрос, който намира отговор в..

публикувано на 02.04.25 в 19:00

Леко повишение на температурите в четвъртък

В четвъртък ще има значителна облачност с превалявания от дъжд – на повече места следобед и вечерта в Южна България. Минималните температури ще се повишат с 2-3 градуса и ще бъдат между 4° и 9°, в София – около 5°, а максималните – между 13° и 18°, в..

публикувано на 02.04.25 в 18:00

Пристигна първият изтребител F-16 за българската армия

Първият изтребител F-16 за българската армия кацна днес на авиобаза "Граф Игнатиево". Преди да се приземи, той прелетя покрай обновената за новите многоцелеви изтребители писта - единствената у нас, подходяща за тези изтребители, като поздрав за..

публикувано на 02.04.25 в 16:10