В третата неделя след Възкресение Христово, Православната църква отбелязва Неделя на светите Мироносици. При страданията на Иисус Христос, неговото разпятие и смърт, до самия край остават малцина, предимно жени. На третия ден, на разсъмване, според обичая на онова време, жените отиват на гроба, за да помажат тялото на Христос с благовония, но вместо безжизнен мъртвец те откриват празен гроб.
След като англелът Господен им казва да не Го търсят при мъртвите, те виждат първи Възкръсналия Спасител, който ги поздравява с думите: “Радвайте се!”. Неговите слова се превръщат завинаги в същност на християнската сила. Тези жени нямали никаква представа за наближаващото Възкресение и победата над смъртта. Те стояли при Кръста само заради любовта си към Христос, съпреживявали с Него и не оставили измъченото Му тяло, за да свършат всичко, което прави Любовта при последната раздяла. Заради тази любов, те първи узнават, че безнадеждна раздяла заради смъртта, никога вече няма да има. Това е Възкресението за жените Мироносици, което напомня, че единствени любовта и верността са светлината в мрака и призовава да запазим любовта и верността в света.
В този смисъл, чрез жените Мироносици, Бог въздига жената и ѝ отрежда водещо място в поддържането и укрепването на чистата християнска вяра.
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света Литургия, оглавена от водача на Българската православна църква патриарх Даниил. В..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..