Преди повече от 2 века, хиляди българи, в търсене на спасение от османската власт, се преселват в Молдова, а техните потомци до днес ревниво пазят българския език, традиции, култура и дори рецептите от българската кухня.
Според официалната статистика етническите българи в Молдова са около 80 хиляди. Приблизително половината от тях живеят компактно в Тараклийския район, а в молдовската столица Кишинев те са около 9 хиляди, разказа пред Миглена Иванова и Радио България Георги Барбаров, председател на Българска община в Република Молдова. Дейността на тази организация обхваща всички българи на територията на страната, а през последната година и етническите българи – бежанци от Украйна, потърсили убежище на молдовска земя.
"Молдова пряко граничи с Украйна, а българите живеят компактно на самата границата между двете държави. Затова първите бежанци естествено дойдоха при българите в Молдова – разказва Георги Барбаров и разкрива как войната в Украйна рефлектира върху българската общност в Молдова. – Както украинските българи в Одеска област, така и ние сме бесарабски българи. Нашите прапрадядовци са заминали за Бесарабия, която е била част от Русия, горе-долу от едни и същи региони. Първите бежанци от Украйна пристигнаха при нас в края на февруари. Аз съм добре запознат с тази ситуация, тъй като с организацията, която оглавявах по онова време – A.S.I.C.S. (Асоциация за подкрепа на обществени инициативи и спорт), която подпомага социално слаби хора, помогна на тези бежанци в първия месец от тяхното пребиваване в Молдова, и конкретно в Тараклийския район. Ние им преведохме пари, след това им предоставихме друга помощ, включително медикаменти и храна. Много от тях вече заминаха, върнаха се там, откъдето дойдоха, но има и такива, които останаха в Таракийския район при свои роднини, приятели…".
Георги Барбаров е начело на Българска община в Република Молдова от края на декември 2022 г. Той отбелязва, че сред целите и задачите на общината са съхраняването на българската култура, народните обичаи и традиции, изучаването на българския език, оказване на помощ на възрастни и хора с увреждания, но също така и приемането на държавни политики за работа с етническите малцинства в страната, а в перспектива – и свой представител в парламента, който да отстоява интересите на молдовските българи:
"Молдова е кандидат за членство в Европейския съюз. А всяка държава, която се стреми към членство, трябва да синхронизира своите закони с европейските изисквания. В Румъния, например, има около 12 000 банатски българи, които живеят там повече от 300 години. Те имат право да си изберат свой депутат между българите. Ние бяхме на гости при г-н Георги Наков, който е депутат вече втори мандат и защитава интересите на българите в румънския парламент. В Унгария има само 6 хиляди българи, но те си имат свои представители в структурите на местното самоуправление – застъпник, който защитава техните интереси. Не е депутат, но има право да слуша, да представя на българите по места всички документи, които се приемат в съответното кметство, за да знаят за какво става дума, тъй като унгарският език няма нищо общо с българския."
Сред сериозните проблеми, които притесняват българското малцинство в Молдова, се оказва езиковата бариера – изискването за владеене на румънски език, посочва Георги Барбаров:
"Разликата между българския и руския език е една, а между българския и румънския (официален език в Молдова) е съвсем друга. Българският и румънският принадлежат към различни езикови групи и човек, който не знае румънски език, отпада като конкурент за работа, например. Същото се отнася и за образованието. За да получи човек някаква работа, той трябва да премине обучение. Когато обучението се води на румънски език и той не го знае, естествено, не се получава нищо. Например аз не съм учил молдовски език (по онова време той така се казваше), просто защото нямахме учител в нашето училище. Само в 5 и в 9 клас учихме по 2-3 месеца. Това е проблем, който го има навсякъде в Молдова. В българските села всички училища бяха и си останаха руски, но с изучаване на български език и литература, като някои от предметите също се изучават на български."
Георги Барбаров отбелязва, че независимо от постоянните смени на правителствата в България през последните години, българската общност в Молдова не остава забравена. С финансовата подкрепа на България се предоставя материална помощ на нуждаещи се етнически българи, мисли се и за подрастващите. През април се проведе Олимпиада по български език, а победителката в нея ще замине да следва в България. Олимпиадата се организира от Министерството на образованието на Молдова с подкрепата на българското посолство в Кишинев.
В момента тече Турнир по мини-футбол за ученици. Участниците в него ги очакват много награди, а най-голямата е – съвременна площадка за мини-футбол, в населеното място на печелившият отбор.
Вижте още:
Снимки: Facebook / Българска община в Република Молдова
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..
Спокойно протича изборният ден във Франкфурт, съобщи за Радио България сънародничката ни, която е част от секционна комисия в града. Тя отбеляза два фактора, които донякъде затрудняват хората да гласуват, но те са преди всичко логистични. Едното е, че в..
Писател, преводач, журналист, представител на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, Милена Селими не спира да популяризира..
"Аз съм българче. Обичам наште планини зелени, българин да се наричам – първа радост е за мене" - гордо пише в Следосвобожденска България Патриархът на..
По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за..