Русия е променила тактиката си в продължаващата вече 15 месеца война в Украйна и е започнала умишлено да нанася ракетни удари по жилищни райони, заявява украинското правителство. Според Михайло Подоляк, съветник на президента Володимир Зеленски, една от целите ѝ е да провокира бърза контраофанзива. Последните руски ракетни удари е трябвало да покажат дали нападнатата страна е в състояние да защити въздушното си пространство, смята Подоляк.
Украйна продължава да отблъсква тоталната руска инвазия, а Русия не разполага с достатъчно боеприпаси, за да постигне успех в настъплението, твърди британското разузнаване. Макар Москва да дава най-висок приоритет на мобилизирането на отбранителната си индустрия, тя все още не успява да отговори на нуждите по време на война, гласи един от изводите в последния доклад за хода на войната. Според представители на разузнаването недостигът на боеприпаси води до вътрешни разногласия – най-вече между Министерството на отбраната и силите на частната армия “Вагнер”. Междувременно руският министър на отбраната Сергей Шойгу обяви на среща с висшето военно командване, че страната трябва да засили военното си производство, тъй като успехът на руските войски зависи до голяма степен от навременното запълване на оръжейните запаси. По думите му, оръжейните предприятия са получили разпореждане в кратки срокове да увеличат обема на производство.
Съединените щати днес ще обявят 37-ия си пакет военна помощ за Украйна на стойност 300 млн. долара. За първи път ще бъдат предоставени ракети въздух-земя с малък обсег на действие, които ще помогнат на нападнатата страна да отслаби руските сухопътни опорни пунктове и ще осигурят въздушна подкрепа на настъпващите украински войски при планираната пролетна офанзива.
Ученици от Бургас обединиха интереса си към технологиите и опазването на природата, създавайки дигитална игра, в която симпатичен морски робот събира пластмасови и хартиени отпадъци от виртуалното море , преодолявайки вълни от замърсяване и..
В интерактивния център за наука и технологии на "София Тех Парк" - "ТехноМеджикЛенд", на 10 и 11 май ще се проведе състезание по скоростно редене на Куба на Рубик. Събитието е част от официалния календар на Световната куб асоциация и се организира от..
Туристическото дружество "Бачо Киро" организира тази събота, 10 май, туристически поход до Дряновския манастир по повод 149-ата годишнина от Априлската епопея. В похода ще се включат и туристически дружества, както и групи от..
Официалният старт на летния туристически сезон ще бъде даден на 31 май в Поморие. С избора на града домакин Министерството на туризма поставя фокус върху..
Българска делегация, водена от министъра на правосъдието Георги Георгиев, присъства на интронизацията на архимандрит Гавриил като игумен на Зографския..
В "България днес" на 12 май ви предлагаме : 01:05 - Актуална..