Въздушна тревога е обявена през нощта в Източна Украйна и Киев. Всички руски ракети и дронове насочени срещу Киев са били свалени, предава УНИАН. В Одеса от 15 дрона са свалени 12. Останалите са поразили студентски общежития.
Ударите идват след като Москва обвини Украйна в тероризъм и покушение над руския президент Владимир Путин. Русия показа обезвреждането над Кремъл на два малки дрона. Висши руски функционери в хор призоваха за ликвидиране на властта в Киев и физическо елиминиране на украинския президент Володимир Зеленски. Самият Зеленски опроверга обвиненията на Кремъл и заяви, че терористи са избиващите украински цивилни. Зеленски даде за пример последния руски обстрел в Херсон, където загинаха 23 цивилни.
Руският посланик в САЩ Анатолий Антонов заяви, че Москва ще отговори на терористичната атака срещу Кремъл, когато сметне за необходимо. Той подчерта, че изявленията на официалните лица във Вашингтон по казуса са "поразително цинични и абсурдни". Преди това Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен изрази съмнение в руските обвинения и подчерта, че Украйна сама решава, как да се защитава, предаде REUTERS.
Има признаци, че руските служби са организирали атаките с дронове по купола на Сенатския дворец в Кремъл и обвиняват Киев, за да се подчертае пред руската аудитория важността на войната в Украйна и да постигнат по-широка социална мобилизация, съобщи базираният в САЩ Институт за изследване на войната - ISW.
Външните министри на Литва и Латвия определиха атаката срещу Кремъл като инсценировка. Латвиецът Едгарс Ринкевич заяви в Туитър, че "тази година Оскар за визуални ефекти се дава на Кремъл". Литовският му колега Габриелюс Ландсбергис коментира, че за първи път сме свидетели на атака под лъжлив флаг, извършена край собствения си флаг. Дори руският военен блогър и бивш военен министър на сепаратистите в Луганск Игор Стрелков-Гиркин иронизира, че дроновете са били свалени от музейния "цар топ" в двора на Кремъл.
Междувременно САЩ обявиха поредния 37-и пакет от помощ за украинската армия. Той включва различни противотанкови системи, камиони, ракети за реактивните системи за залпов огън HIMARS и е на обща стойност 300 млн. долара.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски пристигна на летището в Амстердам на необявено посещение в Нидерландия. В програмата му е включено посещение на Международния наказателен съд, който обвини Владимир Путин във военни престъпления, предава нидерландската информационна агенция ANP.
Водачът на руската частна военна компания "Вагнер“ Евгений Пригожин каза, че според него украинската контраофанзива вече е започнала и по всички фронтове се наблюдава засилена активност. В аудио обръщение, разпространено в "Телеграм", той заявява, че "активната фаза" на контраофанзивата ще започне в близките дни. Пригожин заяви, че не си заслужава да коментира дроновете над Кремъл, а го интересуват забавените доставки на снаряди от министерството на отбраната, а така също защита на фланговете на "Вагнер" в Бахмут, което е поверено на руската армия.
Президентът Румен Радев ще бъде домакин на тържествената вечеря ифтар по случай началото на свещения за мюсюлманите месец Рамазан. На нея са поканени представители на мюсюлманската общност, на останалите традиционни вероизповедания, на..
В деня на третия бойкот на големите търговски вериги техният оборот е нараснал с 2,1 млн. лв., показват данните на Националната агенция за приходите. Ден по-рано търговците са отчели печалба от над 25 млн. лв., докато в четвъртък, когато беше обявен..
И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска да бъдат свалени имунитетите на още двама народни представители – Божидар Божанов и Кирил Петков от "Продължаваме промяната – Демократична България". Ден по-рано той предприе същите действия и спрямо..
Честит Национален празник и Ден на Освобождението на България, уважаеми сънародници! Ако припомним историята - на 3 март 1878 г. в Сан Стефано край..
Двайсет и пет деца и младежи, оцелели след отвличане от терористи в тунелите под Газа или с родители все още в ръцете на "Хамас", получиха десет дни..
В разделното време, в което днес живеем, е все по-важно да се държим заедно и да се подкрепяме , заяви президентът Румен Радев на тържествената..