Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Продължават атаките на Украйна по Крим

Пожар в склад за горива в Севастопол след предполагаема украинска атака с дрон, 29 април 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна е изпратила над 10 дрона, за да поразят цели на Кримския полуостров, който Русия й отне през 2014 г. Според руските социални мрежи системите за противовъздушна отбрана са отблъснали атаките. По предварителна информация няма пострадали. Според украински канали в Телеграм, взривове е имало в Севастопол и Саки, където Русия има военни бази, както и на няколко други места в Крим. Атаките по руски цели в Крим, главно с дронове, зачестиха през последните две седмици. Украйна, без да потвърждава каквато и да било своя роля в тях, твърди, че разрушаването на инфраструктура е подготовка за нейната планирана сухопътна офанзива, отбелязва Ройтерс.
В същото време в Twitter основателят на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин заяви, че около 95% от територията на Бахмут е под руски контрол, но силите му ще се изтеглят оттам на 10 май заради липса на боеприпаси.
Съседната на Украйна Румъния промени условията за предоставяне на помощ на украинските бежанци. По информация на Радио Румъния от 1 май правителството ще предоставя без условия помощ на бежанците за един месец, а в следващите три месеца те ще трябва да си намерят работа. От петия месец те ще могат да се възползват от подкрепата на румънската държава, само ако са си намерили работа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Атанас Кацарчев

Синдикатите са против привличането на работници от страни извън ЕС

Конфедерацията на труда "Подкрепа" реагира остро срещу готвените мерки за по-благоприятен режим за наемане на персонал от трети страни извън ЕС. Главният икономист на синдиката Атанас Кацарчев каза за БНР: "Правителството предлага мярка за..

публикувано на 21.05.25 в 11:16

България е сред водещите износители на билки в Европа и в света

През последните години в България се събират и преработват 15 000 тона билки. Близо 90% от тях се изнасят. Над 200 са билките с широко приложение във фармацевтичната, козметичната и хранителната промишленост. Активната търговия обхваща над 20..

публикувано на 21.05.25 в 10:00

Учени от 14 страни обсъждат наследството на християнските мисии през Средновековието

От 21 до 24 май - в дните, предшестващи празника на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в София ще се проведе международна научна конференция на тема "Християнските мисии през..

публикувано на 21.05.25 в 06:00