Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Омбудсманът Диана Ковачева препоръчва промяна в критериите за вдовишка добавка към пенсията

Снимка: БТА

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния социален министър Лазар Лазаров във връзка с критериите за отпускане на добавка от пенсията на починал съпруг или съпруга, според който преживелият трябва да е в граждански брак с починалия си партньор – чл. 84 от Кодекса за социално осигуряване. Поводът за препоръката са зачестилите жалби от засегнати граждани, които са живели на семейни начала. Ковачева подчертава, че на практика липсва механизъм за адекватна подкрепа от държавата към такива хора. Като аргумент за промяна на критериите Ковачева посочва, че броят на възрастните, които късно си намират партньор, за да изживеят старините си и взаимно да си помагат, без да сключват граждански брак, е значителен. На практика обаче тази форма не е законодателно регламентирана в Семейния кодекс, въпреки че в различни закони е дадена легална дефиниция на това понятие.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 86% от хората смятат, че растежът на заплатите през 2025 г. не е достатъчен

Увеличението на минималната работна заплата се подкрепя от 54,1% от българите. Една трета от анкетираните смятат, че МРЗ трябва да бъде равна на заплатата за издръжка. Това сочат резултатите от представително проучване на агенция "Мяра", поръчано от..

публикувано на 25.11.25 в 13:07
Тодор Чобанов

България очаква да й бъдат върнати над 2700 антики от чужбина

Около 90% от антиките, заловени по време на международна операция срещу мрежа за трафик на културни ценности, ще бъдат върнати в България. Това заяви пред "Нова телевизия" зам.-министърът на културата Тодор Чобанов. България е координирала мащабна..

публикувано на 25.11.25 в 10:11

България излиза напред в международна класация за състоянието на цифровата среда

България заема 11-о място в световния индекс за тази година на компанията Surfshark - Digital Quality of Life 2025, при предходна 18-а позиция. Индексът има за цел да проучва и проследява цифровото благополучие на страните по пет признака: достъпност на..

публикувано на 25.11.25 в 07:00