Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 24 май в Чикаго българите проведоха празничен парад (фотогалерия)

11
Снимка: БГНЕС

Хиляди българи участваха в Парада на България по случай 24-ти май в Чикаго. Така българите от този регион в САЩ отбелязаха в аванс Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, съобщи за БГНЕС генералният консул на България в Чикаго Светослав Станков. Празничната инициатива се проведе със съдействието на кметството на Елк Гроув Вилидж в Илинойс. В парада взеха участие всички 13 български неделни училища в Чикаго, фолклорни ансамбли, културни центрове и родолюбиви организации, гости от България и представители на местните власти.

"Кметът Крейг Джонсън обяви 24 май за Ден на България! Българите в Чикаго дадоха пример на своите сънародници по света, че могат да стоят обединени зад святата кауза, да пазят своите азбука, език, култура и традиции, като израз на тяхната българска идентичност. Поклон пред българските учители по света, апостолите на българското знание и просвета, съзидатели на нашата духовност и себеосъзнатост като наследници на древен и велик народ. Поклон! ", казва Станков.

Вижте още:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

До края на март е удължен срокът за номиниране на "Българка на годината-2024"

Изпълнителната агенция за българите в чужбина удължи до 31 март 2025г. срока за подаване на номинации за престижната награда "Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2024"!  Номинациите са начин българите зад граница да засвидетелстват..

публикувано на 19.03.25 в 13:55
Танцова група от Бордо, Франция

Тече записването за първия фестивал на български фолклорни състави от чужбина

Започна записването за участие в първия Фестивал на българските фолклорни състави от чужбина – Велико Търново 2025. Това съобщават от Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина (АБФСЧ) в своята страница във Фейсбук. Фестивалът ще..

публикувано на 19.03.25 в 12:31

На 92-годишна възраст си отиде Бедрос Киркоров

На 92-годишна възраст почина днес народният артист на Русия Бедрос Киркоров. Това съобщи неговият син Филип Киркоров, предаде ТАСС. "…от сърцето ми никога няма да си отидеш. Ценете всеки миг, прекаран с близките си!", написа Филип Киркоров в..

публикувано на 18.03.25 в 16:25