Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3 години след пенсионирането средният българин умира, спада и средната продължителност на живота

Снимка: Ани Петрова

Средната заплата в София през март е била над 2700 лв. (1380 евро). В останалите области на България е под 2000 лв. (986 евро). Средната заплата за първото тримесечие за цялата страна е 1882 лв. (962 евро), сочи Националния статистически институт. Като увеличението и в столицата и за страната на годишна база е 16,6%.

За последните 2 години средната продължителност на живота в България е намаляла с една година и 7 месеца до 71-а години и 9 месеца. Средно българите живеят до 68 години и 3 месеца. Българките средно живеят по 75 години и 8 месеца. В градовете хората живеят по-дълго – до 72 години и 8 месеца, докато в селата средната продължителност на живота е 69 години и 8 месеца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Швейцария подкрепя миграционните политики на България с над 21 млн. швейцарски франка

Финансова помощ на стойност 21 350 000 швейцарски франка предоставя Швейцария в подкрепа на политиките на България в областта на миграцията. "Като външна граница на ЕС имаме тежката отговорност от една страна да не допускаме навлизането на лица, които..

публикувано на 28.10.25 в 18:26
На снимката (от ляво надясно): министърът на енергетиката Жечо Станков, еврокомисарят по енергетика Дан Йоргенсен и изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов.

Вертикалният газов коридор ще бъде завършен до края на 2026 г.

С изграждането на Вертикалния газов коридор България ще запази стратегическата си позиция в Югоизточния регион. В това увери министърът на енергетиката Жечо Станков, който заедно с еврокомисаря по енергетиката Дан Йоргенсен инспектира изпълнението на лот..

публикувано на 28.10.25 в 15:10

Заради въвеждането на еврото хората масово влагат пари в банките

Рязко покачване на новите влогове на домакинствата отчита Българската народна банка. Впечатляващ е ръстът на депозитите в евро. Само за месец в срочни сметки са внесени суми на стойност 334 млн. лв. (над 161 млн. евро). Това е с 57% повече от август и..

публикувано на 28.10.25 в 08:41