Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ се договориха за съвместно управление, но при втория мандат

Снимка: БГНЕС

Кандидатът за премиер на ГЕРБ-СДС Мария Габриел върна на президента Румен Радев първия мандат за съставяне на правителство неизпълнен с мотива, че няма да допусне в състава на правителството да бъдат хора, издигнати чрез задкулисни договорки. Пред президента Габриел изтъкна, че по време на преговорите с политическите сили през последните 48 часа е станало ясно, че с разум и взаимни отстъпки с ПГ на ПП - ДБ ще се търси съгласие България да има правителство с ясни принципи, цели и отговорности.

Габриел изтъкна още, че заедно с акад. Николай Денков – кандидатът за премиер на ПП-ДБ и лидерите на двете формации, имат ясното виждане, че вторият мандат трябва да бъде национален и двете сили да излъчат на ротационен принцип министър-председател и заместник министър-председател, със законодателна и управленска програма като здрава основа, и много ясно заявени отговорности.

От своя страна Румен Радев благодари на Мария Габриел за усилията и изтъкна, че всеки следващ мандат изисква още повече компромиси и най-вече интензивна комуникация пред обществото.


Малко преди това, в Народното събрание, Мария Габриел и Николай Денков дадоха брифинг, на който стана ясно, че е постигната договорка между първите две политически сили за съвместно управление на ротационен принцип. Като гаранция, че това правителство ще работи поне 18 месеца с подкрепата на първата политическа сила, за първите 9 месеца предложението е премиер да бъде Николай Денков, а Мария Габриел - вицепремиер и министър на външните работи. В следващите 9 месеца премиер ще бъде кандидатът на ГЕРБ -СДС , вицепремиер – кандидатът на ПП-ДБ.

Очаква се през следващите дни президентът Радев да връчи втория проучвателен мандат.

Снимки: БГНЕС, БТА


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Златна есен

Променливо ще е времето – с разкъсана облачност, топло за есента

В събота , 25 октомври, минималните температури ще са от 6 до 11°, в София – 6°. През деня временно разкъсване и намаление на облачността ще има над Северна България, след пладне отново ще се увеличи и привечер и през нощта на места там ще има..

публикувано на 24.10.25 в 19:53

България днес - 24 октомври 2025 г.

В "България днес" на 24 октомври слушайте: 01:19 – Актуално от България и сънародниците по света 11:32 – По съседски – обзор на по-важното от Балканите през седмицата 19:54 – Православен църковен календар -..

публикувано на 24.10.25 в 19:00
Криси Бранд

Криси Бранд от Великобритания: Слушам Радио България от десетилетия

За Криси Бранд, журналист на свободна практика и многогодишен радио ентусиаст от Обединеното кралство, пътуването до България не започва с обаждане до туристическа агенция или билет за нискотарифна авиокомпания. Началото му идва преди няколко..

публикувано на 24.10.25 в 15:00