От 2018 г. насам, срещу главния прокурор Иван Гешев са постъпили над 70 сигнала с твърдения за извършени от него нарушения и/или престъпления, съобщи прокуратурата. Сигналите са подадени от граждани, адвокати, граждански сдружения, медии, неправителствени организации и асоциации. Прокуратурата многократно се е самосезирала и по публикации в средствата за масова информация, за да провери изнесени данни за евентуално извършени нарушения или престъпления от главния прокурор. След постъпването им сигналите са изпращани на Специализираната прокуратура, а след закриването ѝ с решение на Народното събрание - на Софийската градска прокуратура – единствената в страната, компетентна да извършва проверки и разследвания срещу магистрати, лица с имунитет и членове на Министерския съвет.
По сигналите наблюдаващите прокурори своевременно са възложили извършването на проверки на органите на Главна дирекция „Национална полиция“, Прокуратура и др. Прокуратурата посочва още, че съгласно действащото законодателство не е имало и няма пречка да се води независимо разследване срещу главния прокурор. Във връзка с постъпилите сигнали и образуваните преписки Иван Гешев е давал многократно обяснения пред прокурор, Държавна агенция „Национална сигурност” и Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Независимо от служебното положение на лицето, срещу което е насочен сигналът, стандартът е един и същ и "внушенията, че главният прокурор е безконтролен, безотчетен и всевластен не отговарят на истината", заключават представителите на прокуратурата.
Народното събрание ще гласува по вота на недоверие към кабинета на премиера Росен Желязков за провал в политиката по околната среда и водите в петък. Четвъртият по ред вот на недоверие към настоящото правителство беше внесен от най-малката парламентарна..
Председателят на парламента на Албания Елиса Спиропали пристигна на официално посещение в България. Двудневната визита е по покана на председателя на Народното събрание Наталия Киселова. Елиса Спиропали беше посрещната на летището от председателя на..
Годишният доклад на Европейския парламент за напредъка на Република Северна Македония по пътя към ЕС беше приет днес в Страсбург с 461 гласа "за", 121 гласа "против" и 107 "въздържал се". Това е първият доклад за напредъка на РСМ по европейския ѝ път за..
Вече е факт – България е 21-ата държава в еврозоната и от 1 януари 2026 г. официалната валута в страната става еврото, а разплащанията и в лева ще..
Лятото в България предлага горещи емоции не само за туристите. Месеците юни и юли са свързани с много вълнения за младежите, които завършват средното си..
В "България днес" на 8 юли слушайте: 00:29 - Дългият път на България към еврозоната 08:50 - Актуално от и за българите по света 21:25 - Ще..