Български фолклорни групи от различни европейски държави се събират, за да се надпяват и надиграват на осмото издание на събора "На мегдана на другата България". Събитието се провежда на 3 и 4 юни в чешката столица Прага, а темата е Празник на Розата – розобер в долината на розите."Ще участват 80 групи от различни държави, ще има гости хореографи, жива музика, хоротека и много други изненади", съобщава пред БТА Тодор Ралев – хореограф в ансамбъл „Българи“ в Прага и организатор на тазгодишния събор. В него ще участват близо три хиляди наши сънародници, живеещи във Франция, Великобритания, Испания, Белгия, Германия, Нидерландия, Дания, Италия, Швеция, Полша и др.
Българската общност в чешката столица ще направи демонстрация на типичните за Казанлъшкия регион ритуали, свързани с розобера. Събитието съвпада с честванията на 120-годишнината от провеждането на първия празник на розата в Казанлък, известен като столицата на Розовата долина. "Целта е всички заедно, ръка за ръка, да се съберем, да танцуваме на импровизирания мегдан, да се повеселим заедно, да обменим информация и опит и да си тръгнем оттам със стотици нови приятели", казва Тодор Ралев.
През 2015 г. се заражда идеята да се даде възможност на всички български фолклорни формации, творящи извън границите на България, да се срещат всяка година на различно място, да се запознават, да обменят идеи и информация и най-вече – да се повеселят заедно на мегдана на нашата друга България и да станат приятели не само в социалните мрежи, съобщава БТА.
Повече информация за програмата на събора ще откриете на сайта на събитието - www.namegdana2023.bg
Българското училище "Родна стряха" в кипърския град Арадипу с филиали в Атиену и Ксилофагу ще отбележи 10 години от създаването си с тържествено събитие на 4 октомври 2025 г., информира БТА. Празникът ще се състои в училище “Дeлта Димотико” в..
Българският креативен клуб “Татковина” в Берлин обявява “Ден на отворени врати”. На 21 септември на адрес Altlandsberger Platz 2, 12685 той ще представи три кръжока за деца, съобщи БТА. “ В нашия клуб вярваме, че българските деца, растящи в..
Българското училище "Дора Габе" във Варшава и неговият филиал в Краков ще открият новата учебна година на 20 септември , съобщава БТА. Филиалът в Краков е сертифициран по постановление на Министерския съвет за българските неделни училища в..