Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма опасност от преливане на язовири в България

Снимка: БГНЕС

Язовирите в страната ни разполагат с необходимите свободни обеми за поемане на водни маси и се спазват определените контролни обеми. В съобщение на Министерството на земеделието и храните се посочва, че са предприети всички възможни действия за предотвратяване на наводнения, като е осигурено и денонощно наблюдение на обектите.

В същото време Пловдивска област е в аварийна готовност, заради очакваните обилни валежи и опасността реките Марица и Стряма да прелеят в районите на гр. Стамболийски и Община Марица.

Положението в Монтанска област продължава да е критично. Освен гр. Берковица са наводнени и селата Борово и Гаврил Геново. Продължава изпомпването на вода от близките язовири "Клисурица" и "Смирненски".

В София също има наводнени квартали, В "Суходол" и район "Витоша" екипи на Пожарната безопасност изпомпват наводнените къщи. Сред пострадалите от обилните валежи са и софийските села Жарава, Яна и град Бухово, част от софийския район Кремиковци.

За 9 области в Западна и Централна България е обявен оранжев код, а за 7 области в Централна, Северна и Югозападна България - жълт код.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 6 август 2025 г.

В "България днес" на 6 август слушайте: 01:28 -  Актуално от България и сънародниците по света 10:37 - Националният музей "Земята и хората" в София показа "Камъка от Хирошима" 20:46 - Православен църковен календар – празнуваме..

публикувано на 06.08.25 в 19:00

Топлото време продължава, възможни са локални валежи над западните масиви

В четвъртък  минималните температури ще са от 14° до 22°, в София – 14°. През деня ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността. На отделни места, главно в планинските райони ще превали за кратко и ще прегърми. Ще духа слаб, в..

публикувано на 06.08.25 в 18:30

На 6 август до 16 ч. ще е затворен граничният пункт при Станке Лисичково

Преминаването в двете посоки на леки и товарни коли през граничен пункт "Станке Лисичково" (Логодаж) със Северна Македония временно е спряно на 6 август до 16:00 ч., съобщи Гранична полиция.  На пункта се извършва цялостна реконструкция  и в сряда ще се..

публикувано на 06.08.25 в 08:51