Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Овладяна е ситуацията с покачване нивото на яз. „Огоста“

язовир "Огоста"
Снимка: Радио ВИДИН

Остава в сила частичното бедствено положение в община Хайредин, заради преливането на р. Огоста. Кметът на общината Тодор Тодоров съобщи за БНР, че нощта е преминала спокойно, няма наводнени нови къщи и терени. Превантивно са евакуирани възрастни хора, както и местния старчески дом. От фермите в близост до реката са изведени животните.

Ситуацията с язовир „Огоста“ за момента е овладяна и няма опасност за населените места по поречието, каза изпълнителният директор на „Напоителни системи“ Атанас Мулетаров. Той посочи, че язовирът се държи на ниво, което вече не се покачва. „Изпускаме по 72 кубика в секунда и няма да го увеличаваме, защото коритото на Огоста няма да може да поеме по-големи количества“, каза той и подчерта, че населените места, като Хайредин не са застрашени. В момента в яз. "Огоста" има 370 млн. кубика вода. Максималният му обем е 506 млн. кубика, уточни за  bTV областният управител на Монтана Валери Димитров.

Частично бедствено положение бе обявено на територията на Община Елин Пелин – за населените места с. Столник, с. Чурек, с. Голема Раковица, с. Потоп и с. Елешница. В момента положението е овладяно. Дъждът намалява и нивото на реките на територията на Община Елин Пелин започва да спада.

Ситуацията в засегнатите райони от обилните валежи в София през денонощието е овладяна и се нормализира, съобщи кметът на столицата Йорданка Фандъкова. Екипите на общината и на пожарната са отводнявали залетите площи в районите „Нови Искър" – кв. "Изгрев", в ,„Кремиковци" и „Витоша". Възстановено е движението по Южната дъга на столичния околовръстен път. 

В град Дунавци, Видинско, над 50 имота са засегнатите от придошлите води на р. Войнишка. И там е обявено частично бедствено положение. Затворен е пътят към с. Черно поле.  Жълт код за значителни валежи с гръмотевици на 18 юни е обявен за 7 области за днес: Силистра, Добрич, Разград, Търговище, Шумен, Варна и Бургас. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Аромат на българската роза Дамасцена в сърцето на Дъблин

Събитие, посветено на българската маслодайна роза, ще се състои на 19 септември в Ирландия, информира БТА. Негов организатор е Посолството на България в страната. "Имаме удоволствието да Ви поканим на едно уникално пътешествие от звук и аромат, което..

публикувано на 14.09.25 в 13:30

Село Куртово Конаре кани на традиционния фестивал на лютеницата

За поредна година любителите на прясно приготвената лютеница ще могат да опитат това вкусно кулинарно произведение на традиционния фестивал, където то е главен герой – "Куртово Конаре фест". Богата музикална програма, разнообразни работилници,..

публикувано на 13.09.25 в 08:05
Снимка: Facebook / Арт сцена - Стара Загора

Уличният фестивал U.L.I.C.A. в Стара Загора е посветен на младите

Стара Загора е домакин на първия уличен фестивал U.L.I.C.A. – Street Fest, съобщиха организаторите от общинското предприятие "Арт сцена". Събитието ще се проведе през уикенда на пешеходната част на бул. "Цар Симеон Велики". "Подаряваме уикенда преди..

публикувано на 13.09.25 в 07:25