Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Понижава се конкурентоспособността на българската икономика

Снимка: Pixabay

През 2023 г. българската икономика бележи спад в класацията на конкурентоспособните държави в света, показва 35-ото издание на Годишника на World Competitiveness Center към швейцарския Институт за развитие на управлението (IMD). През 2023 г. България е на 57-о място от общо 64 държави и спада с четири места спрямо 2022 г. Нивото на страната се понижава с 9 позиции след 2020 г. и с 19 места спрямо 2009 г., когато е било отчетено най-доброто ѝ представяне.

По критерия икономическа ефективност България е на 48-а позиция, издигайки се с 1 място спрямо 2022 г., но остава с 14 позиции под 2020 г., когато е имала най-добро представяне. По критерия правителствени политики през 2023 г. страната е на 55-о място или с 6 позиции по-ниско спрямо 2022 г. Бизнес средата също бележи влошаване и през 2023 г. е поставена на 62-о място.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Софийският университет пое председателството на алианса "Transform4Europe"

На церемония в университета “Витаутас Магнус“ в литовския град Каунас, ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски", проф. Георги Вълчев, прие ротационното председателство на международния университетски алианс "Transform4Europe"..

публикувано на 23.10.25 в 10:25

Възможни са слаби валежи в Южна България, затоплянето продължава

В четвъртък , 23 октомври, минималните температури ще са от 6 до 11°, по Черноморието 13-16°, в София – 7°. Сутринта на места в низините и котловините видимостта ще е намалена заради мъгла или ниска облачност. През деня облачността над страната ще е..

публикувано на 22.10.25 в 19:16

Младите лекари ще получат желаното увеличение на заплатите си

На ниво коалиция сме взели решение представените искания на младите лекари като нива на възнаграждения да бъдат удовлетворени, заяви на заседание на парламентарната здравна комисия нейният председател Костадин Ангелов, предаде репортерът на БНР..

публикувано на 22.10.25 в 16:33