Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Висшият съдебен съвет обяви процедура за избор на нов главен прокурор

Снимка: БТА

С 12 на 4 гласа Висшият съдебен съвет започна процедурата за избор на нов главен прокурор. Поставен беше и въпроса дали е легитимен Съветът, който, освен с изтекъл мандат, работи и с непопълнен състав. Правосъдният министър Атанас Славов призова магистратите да вземат предвид политическите намерения за конституционни реформи, засягащи главния прокурор и самия Висш съдебен съвет.

На противоположни позиции за откриването на процедурата бяха председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд - Галина Захарова и Георги Чолаков. Те подчертаха, че Съветът няма вина, че някой друг ги е поставил в ситуацията на непопълнен състав и с изтекъл мандат. Изслушването на кандидатите за главен прокурор и изборът ще са на 26 октомври.  

Инициативата "Правосъдие за всеки" свика вечерта на 23 юни протест пред Съдебната палата в София под надслов "Сарафов е подмяна, а не промяна!", срещу избирането на Борислав Сарафов за изпълняващ длъжността главен прокурор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Иванов

Ще проверяват за финансови нарушения Агенцията за бежанците

Новият председател на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов поиска от Министерския съвет да бъде извършена проверка в повереното му ведомство. Одитът трябва да установи дали има нарушения при разходването на средства от агенцията,..

публикувано на 01.07.25 в 18:58
Гледка към село Очин дол

В средата на седмицата – жарки температури до 35°

В сряда , 2 юли, минималните температури ще са от 16 до 19°, в София – 18°. През деня ще е слънчево. Развитие на купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони, но само на изолирани места ще превали краткотраен дъжд...

публикувано на 01.07.25 в 18:05

Сдружение пита защо Европарламента се занимава с македонския език и идентичност

В становищата на Еврокомисията от 2023 и 2024 г. за напредъка на Северна Македония липсват формулировки, отнасящи се до "македонска идентичност" и "македонски език". Питаме, какво налага включването на тези категории в доклада на Европарламента от..

публикувано на 01.07.25 в 12:05