Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска вечер представи страната на Панагюрското съкровище в Британския музей в Лондон

Снимка: Facebook/NationalMuseumOfHistoryBulgaria

В Британския музей в Лондон, където е изложено Панагюрското съкровище, се проведе вечер на България. “Ако посетите изложбата, ще видите, че най-значимите предметите в експозицията са от земите на древна България – това е Панагюрското съкровище, каза кураторът на изложбата “Лукс и власт: от Персия до Гърция” д-р Джейми Фрейзър.

На снимката от ляво надясно: кураторът на изложбата д-р Джейми Фрейзър, директорът на НИМ Бони Петрунова и посланикът на България във Великобритания Марин Райков

Директорът на Националния исторически музей Бони Петрунова изнесе лекция, посветена на съкровището. Посетителите на вечерта слушаха български фолклор, изпълняван от Лондонския български хор. “Музиката винаги е била гласът на Бог, а ние сме тук за изложбата на съкровището, намерено по българските земи“, каза диригентът на хора Десислава Стефанова. Вечерта завърши с народни танци на фолклорния ансамбъл “Българи”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15