Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България и още 7 държави в ЕС ще пазят розовото и другите етерични масла

Кирил Вътев
Снимка: mzh.government.bg

Отглеждането на маслодайни култури е традиционна дейност за България, която има важни социални, икономически и културни измерения. Затова страната настоява да се запази настоящият подход към класифицирането им, заяви земеделският министър Кирил Вътев на заседанието на колегите си от ЕС в Люксембург. Позицията му е била подкрепена от Франция, Португалия, Испания, Словакия, Словения, Италия и Унгария. Вътев е посочил, че трябва да продължи традиционното отглеждане на маслодайни култури и да се запазят доходите на заетите в сектора. Той е подчертал и че производството на емблематични етерични масла е високо ценено от потребителите в ЕС и трети страни.

Нидерландия иска българското розово масло да се разглежда като опасен продукт заради съдържащ се в него опасен компонент. На това твърдение българският министър е отговорил, че "има вековни традиции и от емпиричен опит е доказана тяхната безопасност, което в последните години е и научно доказано. Розата е символ на България. Ами какво ще стане, ако на Холандия ѝ отнемат лалето", запита министърът. За него е несериозно, ако един компонент в розовото масло е канцерогенен, целият продукт да бъде обявен за опасен, защото всичко е "въпрос на концентрация, дозата прави отровата, дозата прави лекарството", подчерта Вътев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почти половината българи са скептични към въвеждането на еврото

47% от българите не са съгласни с твърдението, че влизането на България в еврозоната ще доведе до тласък на българската икономика и ще повиши жизненият им стандарт. Това показва национално проучване на агенция "Маркет линкс". То е проведено сред..

публикувано на 10.05.24 в 14:37
Ирене Мария Планк

Реализирали се в Германия българи основават компании в България

Около половин милион са българите, които живеят и работят в Германия, като 30 000 от тях са двойни граждани. Това съобщи пред БНР- Кърджали посланикът на федералната република Ирене Мария Планк. По думите ѝ, в момента се наблюдава обратна тенденция -..

публикувано на 08.05.24 в 16:18

Розоберът през 2024 г. подрани

Брането на розовия цвят в страната подрани и започна още в първите дни на май, предава БГНЕС. Сухата и топла пролет е основната причина за началото на розобера, каза розопроизводителят Петър Симеонов от Казанлък. Пред БНР-Стара Загора Зара..

публикувано на 07.05.24 в 09:18