Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът реши: Ще преговаряме с Украйна за оборудването за АЕЦ "Белене"

Снимка: архив

Парламентът възложи на министъра на енергетиката да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна или негов представител за продажба на оборудването по проекта АЕЦ „Белене“. Решението беше прието със 155 гласа „за“ и 57 „против“. "За" бяха от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и ИТН, а "против" - от „Възраждане“ и „БСП за България“.
Според приетото решение продажната цена не може да бъде по-ниска от тази, която България е платила за оборудването - близо 1,2 млрд. лева /600 млн. евро/. Предвижда се преговорите да се проведат в 60-дневен срок от влизането в сила на решението. Министърът на енергетиката следва да информира Народното събрание за предприетите действия и конкретните резултати от проведените преговори.
С днешното решение се отменя предишно решение на парламента от 7 юни 2018 г. за възобновяване на действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене” съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция.
"Нищо не би попречило на Украйна да използва пакета "Макрофинансова помощ+" за закупуването на ядрено оборудване от България". Това каза говорителят на Комисията Ерик Мамер в отговор на въпрос дали страната може да използва помощта от Европа за тази цел, предаде кореспондентката на БНР в Брюксел Ангелина Пискова. Мамер припомни, че в рамките на пакета на Украйна се осигурява всеки месец по 1.5 млрд. евро, а говорителката Верле Нойц подчерта, че тази помощ е предназначена в подкрепа на платежния баланс и стабилизиране на макроикономиката на страната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Рок фест "Твърдица и църквата" край язовир Жребчево

Рок фест "Твърдица и църквата" ще се проведе тази вечер от 20:00 ч. край язовир Жребчево. Фестивалът се организира за поредна година от Община Твърдица и е свързан с посрещането на Джулай морнинг, съобщава БТА.  Празникът е и повод за пореден път да..

публикувано на 28.06.25 в 09:10

Bansko Nomad Fest с лекции, нетуъркинг и планински изживявания за участници от цял свят

Над 800 дигитални номади, предприемачи и творци от 50 държави пристигнаха в Банско по повод шестото издание на  Bansko Nomad Fest  – едно от най-големите международни събития за дистанционно работещи. Фестивалът, който се провежда до 29 юни, предлага..

публикувано на 28.06.25 в 09:10

Гръцкият посланик с лекция на тема Greece's culture is far more than the Acropolis

Публична среща-дискусия на тема Greece's culture is far more than the Acropolis ще се проведе на 2 юли 2025 г. Началото е от 10,00 ч. в зала "Иван Гешов" в централната сграда на БАН (ул. "15 ноември" № 1, 1000 София). Специален гост и лектор ще бъде Н...

публикувано на 27.06.25 в 13:40