Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът реши: Ще преговаряме с Украйна за оборудването за АЕЦ "Белене"

Снимка: архив

Парламентът възложи на министъра на енергетиката да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна или негов представител за продажба на оборудването по проекта АЕЦ „Белене“. Решението беше прието със 155 гласа „за“ и 57 „против“. "За" бяха от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и ИТН, а "против" - от „Възраждане“ и „БСП за България“.
Според приетото решение продажната цена не може да бъде по-ниска от тази, която България е платила за оборудването - близо 1,2 млрд. лева /600 млн. евро/. Предвижда се преговорите да се проведат в 60-дневен срок от влизането в сила на решението. Министърът на енергетиката следва да информира Народното събрание за предприетите действия и конкретните резултати от проведените преговори.
С днешното решение се отменя предишно решение на парламента от 7 юни 2018 г. за възобновяване на действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене” съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция.
"Нищо не би попречило на Украйна да използва пакета "Макрофинансова помощ+" за закупуването на ядрено оборудване от България". Това каза говорителят на Комисията Ерик Мамер в отговор на въпрос дали страната може да използва помощта от Европа за тази цел, предаде кореспондентката на БНР в Брюксел Ангелина Пискова. Мамер припомни, че в рамките на пакета на Украйна се осигурява всеки месец по 1.5 млрд. евро, а говорителката Верле Нойц подчерта, че тази помощ е предназначена в подкрепа на платежния баланс и стабилизиране на макроикономиката на страната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Разходите за пенсии са се увеличили с над 1 млрд лева

Общата сума на приходите по консолидирания бюджет на държавното обществено осигуряване (ДОО) към май 2025 г. са със 742,9 млн. лв. повече, в сравнение със същия период на 2024 г, съобщи БГНЕС, като цитира НОИ. В сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 26.06.25 в 11:19

КЗК установява причините за повишението на цените в търговските обекти

Комисията за защита на конкуренцията е започнала секторен анализ на пазара на храните.  След извършените проверки на НАП, КЗП и КЗК в над 300 обекта във България и 50 търговски вериги, КЗК е изискала информация от търговците дали има обективни причини..

публикувано на 26.06.25 в 10:20

Ще остане ли България с най-ниска цена на горивата и след въвеждането на еврото

България е държавата с най-ниски цени на основните горива – бензин и дизел, в Европейския съюз, сочи статистиката. С очакваното приемане на единната европейска валута от 1 януари догодина обаче страховете на хората се повишават, най-вече в посока..

публикувано на 26.06.25 в 09:55