Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

ЕС отряза финансиране на проекти в Косово, Черна Гора и Република Сръбска 

Косово, Черна гора и Република Сръбска в Босна и Херцеговина бяха лишени от безвъзмездните средства на ЕС за проекти по Рамката за инвестиции в Западните Балкани. Финансирането отива за Сърбия, Албания, Северна Македония и Босненско-хърватската федерация в Босна и Херцеговина. Рамката за инвестиции в Западните Балкани е съвместна инициатива на ЕС, финансовите институции и донорите, насочена към социално-икономическото развитие и европейската перспектива на страните от региона. Общо парите за 2023 г. са 2,1 млрд. евро, съобщи „Albanian Daily News“. Косово е санкционирано след неизпълнението на исканията на Брюксел за деескалация в Северно Косово. Проектите, предложени от Подгорица, са оценени като "преждевременни и неподходящи". Парите за Баня Лука са спрени заради сепаратистката реторика и действията срещу държавността в Босна и Херцеговина.

Белград иска Съветът за сигурност на ООН да заседава за Северно Косово

Президентът на Сърбия Александър Вучич каза, в обръщение към сръбския народ, че ще поиска свикване на спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН, защото „животът на сърбите в Косово и тяхната сигурност са заплашени“. „На терена незабавно да се ограничи по-нататъшното действие на структурите за сигурност и другите структури на временните институции със седалище в Прищина, които застрашават живота, свободата, сигурността и съществуването на сърбите в Косово”, поиска  Вучич. Според REUTERS в Прищина помощник генерален секретар по операциите на НАТО Томас Гофъс е заявил, че Косово и Сърбия не са се вслушали в международните призиви за деескалация на напрежението в Северно Косово.

Румъния откри нов автомобилен мост в долното течение на река Дунав

На 6 юли под Браила беше открит нов мост над р. Дунав, свързващ окръзите Браила и Тулча в Източна Румъния, съобщи agerpres.ro. На церемонията президентът Клаус Йоханис заяви, че съоръжението е най-големият строеж, издигнат в Румъния през последните 3 десетилетия, и посочи, че това е ново доказателство, как в Румъния могат да бъдат довеждани до край важни инфраструктурни проекти. Строежът започва през 2017 г. Струва 500 млн. евро. От тях 363 млн. идват от ЕС. Най-големият висящ мост в Румъния е последният по течението на реката и свързва черноморските и дунавските пристанища в делтата с централната част на страната. Дължината на съоръжението е 2 км. Височината е 38 м. Има 4 платна. Заменя досегашния ферибот и ускорява прехода през Дунав с 50 минути, като на ден ще пропуска над 11 000 коли.

Турция търси чужд купувач за пристанището в Измир

Турция планира да продаде измирското пристанище Алсанджак на държава от Персийския залив, съобщи Bloomberg. Турският министър на транспорта и инфраструктурата Абдюлкадир Уралоглу каза, че Анкара води преговори със страните от Залива за продажбата на егейското пристанище. Bloomberg отбелязва, че това може да се окаже първият голям ход на новия икономически екип на страната за намиране на чужди инвеститори. Уралоглу не уточни, каква е продажната цена, нито кой може да е потенциалният купувач. В края на юли президентът Реджеп Ердоган ще посети Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия и Катар, за да преговаря за инвестиции. Турските фирми Хъчинсън порт холдингс (Hutchinson Port Holdings) и Глобал ятъръм холдинг (Global Yatırım Holding) вече наддаваха на търг за порта, но съдът спря сделката за 1,28 млрд. долара.

Новите Елевзински мистерии са екологични

Векове след като не се изпълняват ритуалите в чест на богините Деметра и Персефона, в гръцкото градче Елефсина край Атина, вместо Елевзинските мистерии се разиграват нови „мистерии“. Така са наречени различните културни събития в атинското предградие, защото през 2023 г. Елефсина е една от трите Европейски столици на културата. Ако античните мистерии са отразявали земеделския култ за плодородието и прераждането на природата, новите  са екологични - за връзката между околна среда и труда. Наречени са още „мистерии на прехода“, защото отразяват не само „уникалните характеристики на града“, но и „съвременните предизвикателства, пред които са изправени Елефсина и Европа, като замърсяването на околната среда. В района на Елефсина са някои от най-големите индустриални предприятия в Гърция – петролна рафинерия и корабостроителница, предава БТА.

Съставил: Иво Иванов

Снимки: ЕПА/БГНЕС, Pixabay, БТА


По публикацията работи: Михаил Димитров

Още от категорията

Бойко Борисов предложи изход от политическата криза

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изпратил писмо до "Продължаваме промяната"-"Демократична България" с предложение за излизане от политическата криза. Информацията е потвърдена от източници на БНР, информира Мария Филева. Борисов е предложил лидерът на..

публикувано на 23.11.24 в 12:17

Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" чества своя храмов празник

Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник, построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго..

публикувано на 23.11.24 в 08:15

Слънчев, но студен почивен ден

През нощта от запад на изток ще премине бърз студен атмосферен фронт. В събота над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Преди обед в Източна България ще има значителна облачност и в крайните източни райони все още ще превалява дъжд,..

публикувано на 22.11.24 в 19:00