Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция ще съдейства за охраната на границата срещу нелегални емигранти

Снимка: БГНЕС

Премиерът акад. Николай Денков и посланикът на Турция в София Айлин Секизкьок се договориха да се проведе регионална кръгла маса за проблемите на инвеститорите в Североизточна България. Турските компании са сред най-големите работодатели в региона, но имат проблеми с визовия режим и дефицитът на работна ръка. Секизкьок е казала, че турския бизнес има интерес към модернизацията на българската военна промишленост и превъоръжаването на Българската армия. През 2022 г. българо-турският стокообмен нарасна с 40% до 7.3 млрд. евро.

Двамата са обсъдили охраната на общата граница и намаляването на нелегалната миграция. Турция се е ангажирала активно да сътрудничи за намаляване на мигрантския поток. Премиерът е обещал да се търсят начини за облекчаване на транзитния трафик на турски граждани през страната. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 21 ноември 2025 г.

В "България днес" на 21 ноември слушайте: 05:40 Актуално за България и сънародниците по света 15:25 Църковен Календар – честваме големия християнски празник Въведение Богородично и Ден на православната християнска младеж и..

публикувано на 21.11.25 в 19:00

Ще е топло и ветровито с възможни валежи на югоизток

В събота  минималните температури ще са от 9 до 14°, в София ще е около 9°. Сутринта ще има мъгла и влошена видимост над котловините и полетата в Западна България. През деня ще има променлива облачност, по-значителна над северните райони, следобед и над..

публикувано на 21.11.25 в 18:30

Себан-Бекаш: Толерантността е част от идентичността на българското общество

Доказаната във вековете толерантност на българския народ е гаранция срещу ксенофобията и антисемитизма, които нямат корени в нашето общество. Това заяви президентът Румен Радев на среща в София с Ан-Софи Себан-Бекаш, вицепрезидент за Европа на Американския..

публикувано на 21.11.25 в 18:00