Комисията по политиките за българите извън страната прие на първо четене бюджета за българските общности зад граница. Финансовата рамка, внесена от Министерския съвет на 5 юли, предвижда ръст с около 1 000 000 лева за политиките, свързани с българските неделни училища в чужбина, съобщи заместник-министърът на образованието и науката Мариета Георгиева. Общо за родните училища зад граница са заложени 13.6 милиона лева през 2023 година, допълни тя.
Ще продължи и финансирането на Тараклийския държавен университет в Молдова, както и квалификационните и езикови курсове през лятото на педагогически специалисти, които преподават в българските неделни училища, предаде БТА.
Заместник-министърът на културата Виктор Стоянов повдигна въпроса за финансирането на българските културни институти в чужбина. Той посочи, че през годините тези институти са доказали, че могат да провеждат изключително добра културна дипломация. В момента обаче поради липса на финансиране голяма част от тях са със затворени врати.
Пенка Петросович е музикален педагог. Професионалната й кариера започва от Музикалното училище в родния й град Бургас. Постига и успехи като хоров диригент – първоначално с хора и оркестъра на училището, а след това и с фолклорния ансамбъл..
Филиалът на Русенския университет "Ангел Кънчев" в Тараклия провежда първата си информационна кампания сред кандидат-студентите от Тараклия, Гагаузия и Кишинев. Специално за кампанията, която продължава от 8 до 11 април, в Молдова се намират..
Посолството на България в Мексико и местното българско училище "Родна реч" събират децата от българската диаспора, техни родители и приятели, за да боядисват заедно великденски яйца. Това написаха от мисията ни в Мексико Сити във Фейсбук. Там, на..
Българското посолство в Стокхолм беше домакин на културно събитие, организирано от Шведско-българското културно дружество, по време на което бяха..
Ресторант "България" в Стара Хавана събра на 16 април 25 ученици от различни кубински училища за Третата "Българска готварска работилница". Инициативата е..