Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бесарабски българи от Украйна ще участват в конкурсната програма на "Рожен-2023"

Снимка: rozhen.bg

Близо 4000 изпълнители от всички фолклорни области на България ще участват в Националния събор на народното творчество и животновъдство "Рожен-2023", който ще се проведе от 14 до 16 юли. Тази година в конкурсната програма на събора ще се представят и украински фолклорни състави от Болград и с. Криничне, в Одеска област, съобщава Община Смолян, която е организатор на събитието.

Общо 160 певчески и инструментални групи, 195 индивидуални изпълнители, 90 танцови състава и 20 групи за народни обичаи ще се изявяват на 4 сцени в рамките на конкурсната програмасъобщават от Фондация "Наследство в бъдещето".

Украинските състави ще представят Центъра за култура и отдих от Болград и Дома на културата в село Криничне. Част от бесарабските изпълнители, които съхраняват българския фолклор, са участвали и на предишно издание на Роженския събор. Напомняме, че в Одеска област живее компактна група бесарабски българи, които не са изгубили българското си самосъзнание и връзката със старата си родина. На Роженските поляни ще прозвучат енигматичните български песни "Излел е Делю Хайдутин", "Хубава си, моя горо", "Калино моме" и други, в изпълнение на участниците от Украйна. Бесарабските българи ще се включат и в Голямото хоро, което ще се извие в 12 часа, във всеки един от съборните дни.

И още един важен акцент от програмата на Националния съборна народното творчество и животновъдство „Рожен“ 2023. На 13 юли, ден преди официалното му начало, на Роженските поляни ще бъде открит първият монумент на българското знаме – Пилон "Рожен".

Над 400 реконструктори, артисти, певци, музиканти и каскадьори ще се включат в зрелищен спектакъл с исторически възстановки в подножието на монумента. Тържествената церемония по издигането на националния флаг на Република България на 111 метра височина и откриването на Пилон "Рожен" ще е в 21:00 часа. След това, присъстващите ще извият голямо хоро. Празникът ще продължи с още изненади от организаторите и ще завърши с огнено шоу-заря, съобщава още Фондация "Наследство в бъдещето", инициатори на проекта.

Традицията на поляните в родопския проход Рожен да се представя традиционната българска култура – музика, обичаи, обредност, словесен фолклор, танци, облекла и носии, заедно с традиционния български поминък вече има 125-годишна история.

"Малко събития в България могат да се похвалят с такава годишнина. Продължаваме една традиция, надграждаме я и правим всичко възможно посетителите наистина да отнесат със себе си частица от тази магия, наречена Рожен", категоричен е председателят на фондацията Симеон Караколев.

Вижте още:

Съставила: Венета Николова

Снимки: rozhen.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae

Античен фестивал в София пресъздава епохата на император Констанций II

Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични..

публикувано на 21.09.24 в 06:15

Градска естетика и поминък, свързан с морето – животът в древния град Анхиало, днешно Поморие

Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..

публикувано на 02.09.24 в 09:45

В миналото траханата е била защитa срещу глада, а днес – срещу загубата на памет

На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..

публикувано на 02.08.24 в 09:20