Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златотърсачи от цяла България се събират край Враца

Снимка: архив

Местността „Леденика“ събира златотърсачи от цялата страна на Национален събор. Организатор на събитието е Българската асоциация на търсачите на самородно злато и метеорити, която е единствената по рода си на Балканския полуостров. Съборът ще се проведе на 15 юли, като предвижда демонстрации в две дисциплини – промиване на речно злато и търсене на различни предмети с металдетектори. Всеки, който желае, може да вземе участие в надпреварата, а за победителите са предвидени и различни предметни награди. Това е вторият събор на златотърсачите за 2023 г. Предишният се проведе през юни в Първомай, където се събраха над 250 търсачи на ценния метал. Третият събор на златотърсачите е плануван за септември в Старозагорските бани.

Според закона за подземните богатства, в България е разрешен „добив на злато от руслата на реките чрез ръчно промиване“, изключение правят природните паркове, където са забранени и много други дейности.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Чевермета и гайди в сърцето на Родопите – Златоград с вкусен празник

Близо 100 чевермета ще се завъртят за празника в Златоград по време на традиционния, наситен с музика и носии фестивал, посветен на родопския специалитет. Хиляди гости и туристи се очакват в живописния планински град на 3 и 4 май, за да участват..

публикувано на 02.05.25 в 12:03

Плиска е център на честванията за 1160 години от покръстването на България

На 2 май председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще присъства на отбелязването на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука в Плиска. Това съобщиха от пресцентъра на парламента,..

публикувано на 01.05.25 в 17:11
президентът на Конфедерация на труда “Подкрепа“ Димитър Манолов

Една четвърт от работещите в страната нямат или не искат трудов договор

25% от работещите са без трудов договор, борбата със сивата икономика трябва да е основен приоритет на държавата. Това заяви по повод Деня на труда 1 май социалният министър Борислав Гуцанов във Варна. За министъра е странно, че част от самите..

публикувано на 01.05.25 в 15:29