Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Денков: Кой би възразил, че 24 май е светъл празник за всички нас?

Снимка: БТА

Премиерът Николай Денков не вижда причини “Продължаваме промяната – Демократична България” да се откаже от предложението си 24 май да бъде записан в Конституцията като национален празник вместо сегашния 3 март.

“Коя е групата в България от обществото, която би възразила срещу това, че 24 май е светъл празник за всички нас”, запита той. По думите му, няма съмнение, че това е най-подходящият ден, тъй като не ни вторачва само в миналото, а прави по хармоничен начин прехода към бъдещето. “24 май е започнал с Възраждането, Просвещението, ограмотяването на българското население, но вече в него влагаме съвсем друг смисъл - българската култура с нейните световни постижения, с това, с което се гордеем” , каза още премиерът след завръщането си от Атина, където с правителствена делегация беше на еднодневно посещение.  

Една от обсъжданите теми с премиера Кириакос Мицотакис е била възможността значително да бъде увеличен капацитетът за превоз на украинско зърно през нашата железопътна система.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 3 ноември 2025 г.

В "България днес" на 03 ноември слушайте: 02:01 – Актуално от България и сънародниците по света 11:25 – БПЦ с мобилно приложение за вярващите 12:49 – Православен църковен календар - възпоменаваме преподобни Пимен..

публикувано на 03.11.25 в 19:00

През страната ще премине студен атмосферен фронт

Във вторник минималните температури ще са от 8 до 13°, в София ще е около 8°. През деня ще се задържи облачно на много места с валежи от дъжд, които от запад на изток ще спират. Ще духа умерен, в Дунавската равнина и Горнотракийската низина..

публикувано на 03.11.25 в 18:30

През 2026 г. България отново ще участва в песенния конкурс на "Евровизия"

България ще участва в престижния песенен конкурс "Евровизия", който през 2026 г. ще отбележи своето 70-о издание. Завръщането е част от стремежа на Българската национална телевизия да популяризира българската култура и талант пред международна..

публикувано на 03.11.25 в 11:18