Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Факелно шествие по случай 120-ата годишнина от Илинденско-Преображенското въстание

| обновено на 02.08.23 в 09:10
Снимка: БТА

120 запалени факли преминаха през центъра на Благоевград по случай 120-ата годишнина от Илинденско-Преображенското въстаниеШествието тръгна от паметника на Гоце Делчев на площад „Македония“. Деца, младежи и възрастни от Пиринска Македония почетоха себеотрицанието, смелостта и саможертвата на борците за свобода, отдали живота си във въстанието. Шествието водеха членове на национално дружество „Традиция“ облечени като въстаници, следвани от млади момичета с българското знаме. Деца и възрастни преминаха по централната част на Благоевград и се спряха пред паметниците на Пейо Яворов, Тодор Александров, Македоно-одринското опълчение, бюстовете на Ичко Бойчев и на Ильо Войвода.

Програмата, свързана с отбелязването на борбите за независимост на Пиринска Македония, предвижда и откриване на втората част на изложбата „За нея ние се боримъ, за нея ние мремъ“ в Регионалния исторически музей.  

Днес в черквата “Въведение Богородично” ще се състои заупокойна панихида в памет на загиналите и ще бъдат положени венци и цветя на различни паметници в града.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15