Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози разбулват тайните на римската крепост Кастра Мартис

Снимка: Община Кула / БТА

След близо половин век прекъсване, през този археологически сезон са възстановени археологическите проучвания на римската крепост Кастра Мартис в центъра на северозападния граничен град Кула. Това е третият по големина и по значение римски археологически обект врайонана град Видин, след Рациария и Бонония, твърди ръководителят на обекта доц. д-р Здравко Димитров от Национален археологически институт с музей при БАН, цитиран от БТА.

Екипът е започнал проучвания в източната крепостна стена. Направени са 4 дълбоки сондажа и са открити над 30 ценни находки, които показват, че крепостните стени на Кастра Мартис са изграждани върху останки на други древни поселища - праисторически и тракийски.

По време на археологическите разкопки са открити множество монетите от III - IV век. Това е времето на император Константин и неговите наследници. През същия период са изградени и голямата крепост на Бонония край Видин, на Феликс Ромулиана (Гъмзиград) до днешния Зайчар в Сърбия. Потвърждава се фактът, че Кастра Мартис е една от големите крепости в цялата система на укрепване на този район на дунавския лимес, обобщи доц. Димитров.

Разкопките са финансирани със средства от Община Кула, а кметът Владимир Владимиров се надява  те да продължат и в бъдеще, като за целта ще се потърси и национално финансиране или финансиране по проекти, съобщава БНР-Видин.

Съставил: Венета Николова


По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите се преклониха пред паметта на свети Мина

Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..

публикувано на 11.11.24 в 16:27

Любопитни археологически находки в местността Каваци край Созопол

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..

публикувано на 10.11.24 в 10:10
Бутилката отпред и отзад.
Снимка: Национален археологически резерват Деултум - Дебелт

Откриха бутилка с изображение на мита за чудовището Химара в римски некропол от ІІ век

Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..

публикувано на 09.11.24 в 08:05