Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще могат ли да гласуват гражданите на Обединеното кралство у нас на местните избори?

Снимка: БГНЕС

Гражданите на Обединеното кралство, които живеят в България, нямат избирателни права за местните избори на 29 октомври тази година. Това става ясно от писмо на заместник-министъра на външните работи Елена Шекерлетова до Централната избирателна комисия.
Великобритания  напусна Европейския съюз, а според законодателството ни на изборите за кметове и общински съветници могат да гласуват само временно или постоянно пребиваващи граждани на страни членки с регистриран адрес на пребиваване у нас най-малко 6 месеца преди датата на вота. За да могат да гласуват, тези граждани е необходимо да подадат не по-късно от 18 септември заявление до общинската администрация по местоживеене, за да бъдат вписани в избирателните списъци.
Българите с двойно гражданство могат да гласуват на изборите на 29 октомври, ако нямат настоящ адрес в чужбина. Информацията е на репортерката Цветелина Стоянова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Росен Желязков

Премиерът: Осъждаме непровокираното нарушаване на въздушното пространство

"Осъждаме непровокираното нарушаване на въздушното пространство". Това каза по повод вчерашното навлизане на дронове в полското въздушно пространство премиерът Росен Желязков, който е на посещение в град Симитли. "Нашата позиция е ясна и в съгласие..

публикувано на 11.09.25 в 14:51

Часът на Радио България - Брой 63

В брой 63 на предаването, първи след лятната ваканция, слушайте: Българистиката в Грузия прави малки, но уверени крачки – интервю с ръководителя на българския лекторат в Тбилиси Ивана Петкова Пловдивчанката Донка Ангъчева е едно от..

публикувано на 11.09.25 в 12:00

Климатичните промени или други фактори са причините за поредната година безводие у нас

На всеки е известна ироничната фраза "зимата пак ни изненада", която, докъде с усмивка, докъде с раздразнение, повтарят българите след първия снеговалеж и последвалите неуредици.   Сега обаче може би е назрял моментът за перифраза – "безводието пак..

публикувано на 11.09.25 в 11:25