Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ-СДС информира евролидери за репресия над сръбски гражданин с българско самосъзнание

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Евродепутатите от ГЕРБ-СДС са предупредили европейски лидери за наличието на потенциални черни списъци на книги в Сърбия, както и за възпрепятстването на сръбски гражданин с българско самосъзнание да внесе в страната книга на български поет, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.

Спряха българин от Босилеград на сръбската граница заради носени книги

На 9 август т.г. на граничен пункт „Рибарци“ от председателя на сдружение „Глас“ Александър Димитров е било поискано да върне в България трите екземпляра на книгата „Елегия за Краището. Съдбата на българите в Западните покрайнини“ на Едвин Сугарев, въпреки че не е имало забрана за внасянето й. По този повод от българска страна беше връчена вербална нота, с която се настоява официалните сръбски институции да дадат разяснения за инцидента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 6 октомври 2025 г.

В "България днес" на 06 октомври слушайте: 02:15 – Актуално от България и сънародниците по света 11:47 – Репортаж на кореспондентката на БНР в Бургас Даниела Костадинова за ситуацията по Българското Черноморие след..

публикувано на 06.10.25 в 19:00

Тазгодишната реколта от грозде е с перфектно качество

Гроздето от тазгодишната реколта е с перфектно качество, но количеството ще бъде по-малко в сравнение с предходната година, заяви директорът на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев в Пловдив, където се провежда деветата Глобална..

публикувано на 06.10.25 в 16:20

Защо чуждестранни шофьори на камиони стават обект на корупция по пътищата в България

Българският гений в сферата на хумора, особено когато се касае за обществено важни теми, винаги се е отличавал. Така например абревиатурата ДАИ – Държавна автомобилна инспекция, органът, който се занимава с контрола на тежкотоварния трафик на..

публикувано на 06.10.25 в 12:15