Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оркестър от Тараклия идва за 146-ата годишнина от Шипченската епопея

Снимка: БТА

Духовият оркестър „Възраждане“ към районен Дом на културата в Тараклия ще се включи в честванията в град Габрово по случай 146 години от Шипченската епопея, предаде БТА. Оркестърът е поканен за три дни от областния управител на Габрово Мария Башева-Венкова. Музикантите ще свирят за пръв път в България в Художествената галерия „Христо Цокев“ в града. Днес там ще бъде открита изложбата „Участието на българи от Бесарабия в българското опълчение в Освободителната руско-турска война 1877 – 1878 г.“. На церемонията по откриването ще присъства и председателят на район Тараклия Иван Паслар. Формацията „Възраждане“ е създадена през 1982 година в град Тараклия – центъра на българите в Молдова.

Националното честване на 146 години от Шипченската епопея е на 19 август, събота.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Годишна конференция на АБУЧ, откриване 2024 г.

Българските училища в чужбина си дават среща през юли във Велико Търново

От 22 до 24 юли 2025 г. старопрестолният ни град Велико Търново ще посрещне многобройните членове на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) на една нетрадиционна и незабравима годишна конференция , както гласи съобщението за проявата,..

публикувано на 21.06.25 в 09:43

Фолклорният ансамбъл "Отец Паисий" от Питсбърг с Почетния знак на президента

В Несебър днес ще се проведе празничен концерт на Фолклорния танцов ансамбъл "Отец Паисий", с който съставът ще отбележи 70 години от създаването си. Формацията е най-старият български фолклорен ансамбъл в САЩ към Българо-македонския национален,..

публикувано на 21.06.25 в 08:50

Излезе новият брой на списание “Културна алтернатива“ от Цариброд

Излезе от печат вторият брой на списание “Културна алтернатива“ от проекта “Културни пътеки“ на сдружение “Културна алтернатива Цариброд“. Финансирането е по програма на българската държава за подкрепа на организации на българските общности зад..

публикувано на 20.06.25 в 22:35