Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главният мюфтия се срещна с папа Франциск във Ватикана

Снимка: Пресслужба на Ватикана

Главният мюфтия Мустафа Хаджи и водена от него делегация се срещнаха с папа Франциск във Ватикана. Възможността за посещение на Светия престол беше обсъдена още при гостуването на папа Франциск в България през 2019 г. По време на аудиенцията главният мюфтия Мустафа Хаджи и главата на римокатолическата църква обсъдиха въпроси, свързани с междурелигиозния диалог, световния мир, хуманитарните проблеми, предизвикателствата пред религиозните институции при достигането им до вярващите. 
Папа Франциск благодари на главния мюфтия за участието му в общата молитва за мир, която се проведе в София през 2019 г., както и за топлото посрещане в България при посещението си в страната. Мустафа Хаджи подари на папа Франциск картина на големия български художник Златю Бояджиев. На платното са изобразени "Джумая джамия" и "Имарет джамия" в Пловдив по време на Курбан Байрам.
Гостите от България посетиха и базиликата "Сан Клементе", където се съхраняват мощите на Свети Кирил. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За първи път в България се провежда международен конгрес на дантелиерите

В сърцето на Розовата долина, в подножието на Стара планина и Средна гора, за 26 път се провежда Празникът на калоферската дантела. Палитрата от събития е богата – гостите на двете подбалкански градчета, Карлово и Калофер, са свидетели на..

публикувано на 16.08.25 в 10:25

OPEN BUZLUDZHA събира хиляди под "чинията" на най-разпознаваемия монумент в България

Монументът на връх Бузлуджа – символ на социалистическата епоха в българската история и "звезда" сред любителите на dark туризма , за пореден път е сцена на фестивал с модерен дух и кауза. За пета година OPEN BUZLUDZHA предлага завладяващо..

публикувано на 16.08.25 в 09:05

На Петрова нива отбелязват 122 години от Илинденско-Преображенското въстание

В историческата местност Петрова нива в Странджа днес ще бъде отбелязана 122-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание. Честването се провежда под патронажа на държавния глава и в събитието ще участва и президентът Румен Радев, съобщиха от..

публикувано на 16.08.25 в 07:10