Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското училище в Бостън и Кейп Код се подготвя за първия учебен ден

Септември нахлу в живота ни и българчетата в чужбина като лястовички се завръщат към съботно-неделните училища, в които ще събират знания по български език, история, култура и традиции.

„Натрупали сме преживявания, направили сме нови спомени, събрали сме нови знания. На 16-ти септември ще чуем и първия звънец, с който ще открием новата учебна година в нашето съботно българско училище в Бостън и Кейп Код“ – похвалиха се от Неделното българско училище "Св. св. Кирил и Методий".


„Учителите, ръководството и родителската организация на училището се приготвят трескаво и са в голямо очакване на първия учебен ден, в който ще приветстваме настоящи и нови ученици, ще сравним колко са пораснали през дългото лято и ще влезем в първия учебен час. Учебниците и тетрадките пропътуваха дългия път от България и вече ни очакват подредени в учебните стаи. Дъските са блеснали и цветно очакват да посрещнат всеки ученик в класната стая. Готови сме отново да завъртим колелото на учебната година, да напълним концертните зали на празниците, да участваме отново в безброй извънкласни работилнички, да представим България и нашите знания по събития извън училищната общност“- научаваме от публикацията им, споделена и на ФБ-страницата на българското Генерално консулство в Ню Йорк.


Вече четвърт век училището в Бостън подкрепя българската общност там в стремежа ѝ да не прекъсне връзката с корените си. Съвместният труд на родители, учителите и ръководството на училището успява да изгради организация, в която стотици български деца се научават да четат и пишат на български език. Освен това те имат възможност да се докоснат до богатата култура и история на България чрез организираните културни събития и дейности на училището. Учениците участват и в разнообразни културни мероприятия, на които представят страната ни извън българската общност.


Присъствените и дистанционните паралелки за новата учебна година вече са разпределени и запълнени. Поради голям интерес тази учебна година училището отвори и три допълнителни присъствени класа в сградата в Billerica - който се интересува, трябва да се свърже с екипа на училището (https://www.bg-school.org/registration).


„Отново възроденият ни клон в Кейп Код се приготвя да посрещне три присъствени редовни паралелки за децата от българската общност в района на Mashpee и Hyannis. Тук очакваме дечицата отново да изпълнят стаите с български песнички и знания от цветните буквари“- споделят от школото. Децата, които завършват училището и получават свидетелства, не се нуждаят от приравнителни изпити, ако желаят да продължат обучението си в България.

снимки: Българско училище / Bulgarian School (bg-school.org)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Токио се проведе конкурс за рецепти с розова вода

Българското посолство в Токио беше домакин на финалния кръг на дванайсетото издание на конкурса за рецепти с розова вода Rose Water Recipe Аward, организиран от Културната асоциация "Българска роза" с председател Фумие Ямашита, съобщиха..

публикувано на 20.11.25 в 13:49

В Ню Йорк откриха традиционните "Български концертни вечери"

Двайсет и първият сезон на "Български концертни вечери в Ню Йорк" бяха открити с прекрасен концерт в Генералното консулство на България в американския град, съобщиха от дипломатическата мисия на фейсбук страницата си. Първото произведение, на..

публикувано на 20.11.25 в 13:28
Андрей Ковачев

Сънародници от Молдова и Украйна чакат с години за българско гражданство

Евродепутатът Андрей Ковачев алармира за сериозно забавяне при придобиването на българско гражданство от сънародниците ни в Молдова и Украйна. За получаване на българския документ се чака с години, докато румънско гражданство се придобива за няколко месеца,..

публикувано на 19.11.25 в 15:00