Книга, посветена на произхода на българите, разкрива нови факти от древната ни история. Неин автор е историкът Тодор Чобанов, който подробно разглежда въпросите откъде се появяват българите, какви са корените ни и какво е общото между древните и днешните българи. доц. Тодор Чобанов, е написал над 30 научни труда в областта на археологията и културното наследство. В новата си книга „Произходът на прабългарите. Дебатът през XXI век“, авторът проследява историята ни от дълбока древност до наши дни, като отсява фактите от заблудите и идеологическите внушения. В книгата са представени фундаменталните проучвания на специалисти като Рашо Рашев и Станчо Ваклинов, в достъпен за масовия читател вид.
Рецензенти, редактори и консултанти на изданието са съвременни изследователи, сред които акад. Драга Тончева, проф. д.и.н. Станислав Станилов, д-р Евгения Коматарова-Балинова, д-р Десислава Нешева.
На 10 февруари Православната църква чества свети свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Свети Харалампий пострадал в началото на III век, при римския император Луций Септимий Север (196-210 г.) в гр. Магнезия (дн. Магнисия) в Тесалия) където..
Всяка година на 10 февруари – празникът на свети Харалампий, епископ Магнезийски се отбелязва с особена тържественост в едно малко, но сплотено в любовта си към Бога градче, в най-северната част на Черноморието ни. За Шабла и жителите му това е..
Светият синод на Българската православна църква единодушно с 14 гласа избра сегашният ректор на Духовната семинария в София за предстоятел на Видинска епархия. Постът бе овакантен след избора през 2024 г. на митрополит Данийл за патриарх. Кандидатите за..
На 17 февруари православната църква възпоменава Свети великомъченик Теодор Тирон, както и преподобни Роман Търновски. В град Амасия, в..
На 18 февруари православната църква чества свети Лъв, папа Римски и свети Агапит Изповедник, епископ Синадски. Свети Лъв, папа на Рим (440–461..