Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Гърция са стратегическа ос на стабилност за Балканите

Снимка: БГНЕС

Отличните отношения на най-високо политическо ниво помогнаха България и Гърция да се превърнат в стратегическа ос на стабилност на Балканите. Тя допринася за устойчивото развитие и просперитета на целия регион. Двете държави трябва да извлекат икономическия максимум от стратегическото си партньорство, призова президентът Румен Радев след като посети 87-ото издание на Международния Солунски панаир.

Радев и гръцкият президент Катерина Сакеларопулу разгледаха българския павилион, в който са представени около 60 български компании в сферата на високите технологии и иновациите, енергетиката, машиностроенето и транспорта, туризма и производството на храни. Държавният глава посочи, че участието на България като почетна страна-участник в престижния международен панаир е голямо признание за нарасналия икономически и научен потенциал на страната.

Президентът Радев изтъкна стратегическата важност да започне изграждането на мултимодалния транспортен коридор между Егейско и Черно море и неговото удължаване до румънското пристанище Констанца.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Габровският карнавал ще "разлае кучетата" с богата програма и куп провокации

От 12 до 18 май Габрово отново ще се превърне в сцена на емоции и творчество с традиционния си пъстър и наситен с хумор и шеги карнавал.  Тази година шумната фиеста съвпада със 165-ата годишнина от основаването на града и с официалния му празник на 17..

публикувано на 11.05.25 в 08:05

Български деца творят по темата "Слънчевите руни в българските носии и история"

Дългогодишната работа като учител, художник и културолог, подтиква Йонка Господинова да провокира своите ученици в силистренското училище „Никола Йонков Вапцаров“ да направят изложба с рисунки на български носии и шевици . Учениците, реализирали..

публикувано на 11.05.25 в 00:28

Слънчево преди обяд и дъждовно в следобедните часове

През нощта , над по-голямата част от страната ще е предимно ясно и почти тихо. Преди полунощ над Югозападна България все още ще има купесто-дъждовна облачност и на места ще превалява дъжд. Минималните температури ще са между 5° и 10°, в София..

публикувано на 10.05.25 в 19:15